Drożej-taniej: Słabość złotego sprzyja wzrostowi cen paliw

Urszula Cieślak
opublikowano: 22-01-2009, 00:00

Po weekendowych obniżkach obserwujemy na części stacji podwyżki cen benzyn i oleju napędowego. Ich średni poziom zbliża się do 3,50 zł/l. W stosunku do czwartku ubiegłego tygodnia oznacza to wzrost o kolejne 7-8 groszy na litrze. Najbliższe dni raczej nie przyniosą stabilizacji cen. Sytuacja na rynku hurtowym i notowane tu kolejne podwyżki cen benzyn i oleju napędowego będą determinowały wzrost cen na stacjach.

Za poziom cen na rynku krajowym zdecydowanie odpowiada spadek wartości złotego wobec dolara. Szansą na zmianę sytuacji w kraju będzie zmiana tendencji na rynku walutowym. Dopóki złoty nie odrobi strat wobec dolara, to — uwzględniając dość stabilny rynek ropy w ostatnich dniach — szanse na obniżki będą ograniczone. Coraz mniej korzystne są zmiany cen autogazu — spadały tylko na nielicznych stacjach. Średnio obniżka w skali tygodnia może wynieść 1-2 gr/l. Niestety, tak jak w przypadku benzyny i ON, zmiany kursu USD/PLN powodują wyższe kosztu zakupu i niewykluczone, że w kolejnym tygodniu ceny LPG zaczną rosnąć.

Urszula Cieślak

BM Reflex sp. z o.o. i Wspólnicy Spółka Komandytowa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Cieślak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy