Drożejąca ropa nie szkodzi dziś europejskim rynkom akcji

opublikowano: 03-08-2004, 14:14

Mimo ustanowienia nowego rekordu ceny ropy naftowej, na europejskich giełdach dominują wzrosty indeksów. Inwestorzy odrabiają część wczorajszych strat, a poprawę wywołały poniedziałkowe wzrosty na Wall Street.

Ceny ropy w USA biją kolejne rekordy. Baryłka surowca w transakcjach elektronicznych kosztowała ponad 44 USD. Inwestorzy zdążyli się już chyba przyzwyczaić, że dzień bez kolejnego rekordu byłby odchyleniem od normy. Nie wywarło to więc większego wrażenia na posiadaczach akcji.

Zamiast tego inwestorzy postanowili wziąć przykład z Amerykanów, którzy mimo ostrzeżeń przed zamachami terrorystycznymi, wczoraj kupowali akcje na Wall Street. W Europie Zachodniej dużym wzięciem cieszą się papiery koncernów naftowych, bowiem im droższa ropa tym wyższe zyski z jej wydobycia. Drożeją więc akcje British Petroleum, Royal/Dutch Shell, francuskiego Totala i norweskiego Statoila.

Na londyńskim parkiecie tanieją walory drugiego pod względem wielkości gracza na rynku ubezpieczeniowym – Prudential. Wycofał się on bowiem z planów oddania kontroli nad największym brytyjskim internetowym bankiem Egg. Trwające siedem miesięcy poszukiwania nabywcy pakietu kontrolnego zakończyły się fiaskiem.

Continental, niemiecki producent opon zyskuje prawie 5 proc. po publikacji lepszych od prognoz wyników za II kwartał. Zysk operacyjny po półroczu był wyższy o ponad 21 proc. niż rok wcześniej. Akcje jego francuskiego rywala – Michelina zyskują w Paryżu około 2 proc.

Dobry dzień ma największe europejskie biuro podróży TUI . Spodziewa się ono, że w tym roku znacznie wzrosną jego zyski. To skutek wyraźnego zwiększenia wydatków na podróże wakacyjne przez mieszkańców Niemiec. Prognoza ta wywołuje około 5-proc. wzrost kursu operatora turystycznego na frankfurckiej giełdzie. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Drożejąca ropa nie szkodzi dziś europejskim rynkom akcji