Drożejąca ropa umacnia koronę

01-03-2012, 00:00

WALUTY

`BARTOSZ SAWICKI

DM TMS Brokers

Nadwyżka na rachunku current account, dług pod kontrolą, przychody budżetu od 2003 r. przekraczające wydatki o ponad 10 proc., najniższe stawki CDS na świecie, najwyższa ocena wiarygodności kredytowej w oczach agencji ratingowych oraz prognozy zakładające w kolejnych dwóch latach nieprzyspieszający wzrost gospodarczy — to atuty Norwegii, która staje się skandynawską bezpieczną przystanią.

Umocnienie korony przyspieszyło we wrześniu 2011 r., gdy Szwajcarski Bank Narodowy ustanowił minimalny kurs wymiany EUR/CHF. Inwestorzy postanowili poszukać alternatywnych lokat kapitału. Kurs EUR/ NOK zniżkował wtedy pod 7,50 i znalazł się najniżej od ponad ośmiu lat. Mimo poprawy nastrojów, której przyczyn należy upatrywać w zastrzyku płynności zaaplikowanemu sektorowi bankowemu przez Europejski Bank Centralny (EBC), korona nie traci na wartości. Nie osłabiają jej wzrost eurodolara i walut rynków wschodzących oraz zwyżka na giełdach.

Wraz z nowozelandzkim dolarem w 2012 r. korona jest najmocniejszą walutą G10. Bazując na odchyleniu bieżącej wartości od kursu równowagi, wyliczonego przez OECD zgodnie z teorią PPP, korona jest najbardziej przewartościowana, zarówno względem euro, jak i dolara w gronie kilkunastu analizowanych walut. Przyczyn ostatniej fali wzrostu należy upatrywać w coraz droższej ropie z powodu napiętej sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Drożejąca ropa umacnia koronę