Drożejące surowce pomogły rynkom akcji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-02-2010, 00:00

Pierwsza sesja nowego tygodnia na zachodnioeuropejskich giełdach przyniosła lekką poprawę nastrojów. Zmniejszyły się bowiem obawy o negatywny wpływ sytuacji Grecji, Hiszpanii i Portugalii na kondycję finansową i gospodarczą całej Unii Europejskiej. Pojawiły się spekulacje, że wymienieni członkowie UE mogą otrzymać jakąś pomoc, jednak nie od razu.

Indeksy trzech głównych rynków zwyżkowały w reakcji na drożejące surowce i kilka dobrych raportów finansowych. Gracze zachowywali mimo wszystko ostrożność, gdyż z powodu święta zamknięte były rynki w USA. Koncerny górnicze cieszyły się popularnością w związku z wypowiedzią szefa ekonomistów Goldman Sachs, który stwierdził, że wzrost gospodarczy Chin jest odpowiedni, by tamtejszy rząd mógł pozwolić na przynajmniej 5-procentowy wzrost wartości juana, by utrzymać inflację w ryzach. Popyt wsparli analitycy. Zwyżka kursu Rio Tinto Group była zasługą podniesienia rekomendacji z "neutralnie" do "przeważaj" przez Credit Suisse oraz wpisania tych walorów na listę preferowanych zakupów przez Bank of America ML. Powody do zadowolenia mieli również udziałowcy Renault. Francuski koncern samochodowy rozważa całkowite wyjście z Volvo, by zdobyć dodatkową gotówkę. Analitycy Morgan Stanley podwyższyli Renault ocenę inwestycyjną z "niedoważaj" do "przeważaj".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane