Drożejące surowce wsparły notowania akcji w Europie

WST
opublikowano: 11-10-2007, 18:05

Indeksy zachodnioeuropejskich giełd wspięły się w  czwartek na najwyższe od ponad dwóch miesięcy poziomy. W dużej mierze było to  zasługą drożejących surowców, co doprowadziło do wzrostu wycen walorów spółek wydobywczych.

Pozytywnie na inwestorów podziałała również informacja o utrzymaniu przez Japoński Bank Centralny stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główna stopa wynosi w Kraju Kwitnącej Wiśni pół procenta i jest najniższa spośród krajów uprzemysłowionych.

Ogromnym powodzeniem cieszyły się papiery BHP Billiton, największej na świecie spółki górniczej. Rosły również kwotowania koncernów Antofagasta i Anglo American. Cena miedzi na światowych rynkach zaczęła szybko odrabiać straty po ostatnim załamaniu, wywołanym ograniczeniem popytu ze strony chińskiej gospodarki.

Zwyżkujące ceny ropy pozytywnie przełożyły się z kolei na notowania koncernów paliwowych. Udany dzień mieli akcjonariusze Tullow Oil, brytyjskiej spółki poszukującej ropy na trzech kontynentach. Cieszyć się również mogli posiadacze walorów BP.

O ponad 5 proc. wzrósł kurs papierów Telefonia. To najwyższa dzienna zmiana wyceny od marca 2003 r. Firma poinformowała, że w 2008 r. zamierza wypłacić dywidendę wysokości 1 EUR na walor o całkowitej wartości 4,77 mld EUR. Wypłata nastąpi rok później niż przewidywały wcześniejsze plany firmy. Dodatkowo spółka zapowiedziała że jej roczne przychody będą rosły co najmniej 8 proc. do 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Drożejące surowce wsparły notowania akcji w Europie