Czytasz dzięki

Drożeje benzyna z PKN Orlen

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-09-2005, 18:27

PKN Orlen podnosi od soboty, 24 września, hurtową cenę benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 30 zł, a benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 28 zł na tysiąc litrów. Hurtowe ceny oleju napędowego nie ulegną zmianie - poinformowała PAP w piątek Beata Karpińska z biura prasowego płockiego koncernu.

PKN Orlen podnosi od soboty, 24 września, hurtową cenę benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 30 zł, a benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 28 zł na tysiąc litrów. Hurtowe ceny oleju napędowego nie ulegną zmianie - poinformowała PAP w piątek Beata Karpińska z biura prasowego płockiego koncernu.

    "Powodem podwyżki jest wzrost notowań benzyny na międzynarodowych giełdach paliw" - powiedziała PAP Karpińska.

    Decyzja PKN Orlen oznacza, iż w sprzedaży detalicznej benzyna może zdrożeć około 3 gr na litrze - ostatecznie o terminie i wielkości korekty cen zdecydują właściciele stacji paliw.

    W tym roku będzie to 59. podwyżka ceny benzyny w PKN Orlen. W tym czasie paliwo to taniało tam 39 razy. W przypadku cen oleju napędowego płocki koncern wprowadził od początku roku 49 podwyżek i 32 obniżki.

    Od soboty hurtowe ceny benzyny w PKN Orlen wynosić będą: benzyna bezołowiowa Super Plus 98 - 3 tys. 290 zł za tysiąc litrów; benzyna bezołowiowa Eurosuper 95 - 3 tys. 188 zł za tysiąc litrów.

    Nie zmieniają się hurtowe ceny orlenowskiego oleju napędowego, które wynoszą nadal: Ekodiesel - 3 tys. 44 zł za tysiąc litrów; Standard 25, Super - 3 tys. 64 zł za tysiąc litrów.

    Ostatnią korektę cen paliw płocki koncern wprowadził w piątek, 23 września. W wyniku tej decyzji zdrożały tam oba rodzaje produktów: benzyna o 61-70 zł na tysiąc litrów, czyli około 6-7 gr na litrze, a olej napędowy o 64 zł na tysiąc litrów, czyli około 6 gr na litrze.

    Rynki paliwowe obawiają się skutków huraganu Rita, który znajduje się u płd-wsch wybrzeży USA. W samym Teksasie, który jest najbardziej narażony na atak cyklonu, koncerny naftowe zamknęły całkowicie 13 rafinerii, w sąsiedniej Luizjanie dwie następne. Na stacjach paliwowych zaczyna brakować benzyny - koncern Royal DutchShell poinformował w piątek rano o brakach paliwa na firmowych stacjach w Houston oraz innych miastach, położonych na drodze huraganu Rita w Teksasie i Luizjanie.

    Rita, która w czwartek rano przekraczała szybkość 280 km na godzinę i pretendowała do pierwszej trójki najgroźniejszych huraganów w historii USA, po południu (wieczorem czasu polskiego) nieco zelżała, osiągając już "tylko" prędkość ponad 230 km na godzinę. Cyklon, który wejdzie na ląd prawdopodobnie w nocy z piątku na sobotę w Teksasie, przypuszczalnie między aglomeracją Houston a granicą z Luizjaną, jest jednak nadal niezwykle groźnym sztormem.

    W piątek wskutek ulewnych deszczów woda znowu przelała się przez wał przeciwpowodziowy na jednym z odcinków w Nowym Orleanie i zaczęła zalewać część miasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane