Droższa ropa i metale pomogły rynkom akcji

Marek Druś
30-12-2008, 00:00

Europejskie giełdy zaczęły ostatni tydzień roku wzrostami. Wartość DJ Stoxx 600 poszła w górę po raz pierwszy od pięciu sesji. Gdy rozpoczynał się handel za oceanem, rosła wartość 12 z 18 indeksów branżowych. Do zakupów zachęcały inwestorów przede wszystkim rosnące ceny metali i ropy.

W grupie najmocniej drożejących spółek znalazły się m.in. BP, ArcelorMittal i Anglo American. W górę szły kursy największych spółek użyteczności publicznej, m.in. niemieckiego koncernu E.ON, który może zaoferować Gazpromowi swoje zbiorniki na gaz, oraz francuskiego GDF Suez, który poinformował o odkryciu złoża gazu na brytyjskim szelfie. Sesje w USA rozpoczęły się wzrostem indeksów. Drożały akcje koncernów naftowych Exxon Mobil i Chevron. Taniały wyraźnie akcje Dow Chemical, bo Kuwejt nieoczekiwanie wycofał się z planu utworzenia ze spółką joint venture. Wartość transakcji miała przekraczać 17 mld USD. Jej fiasko oznacza także, że Dow Chemical nie przejmie Rohm Haas, co spowodowało ponad 20-procentowy spadek kursu tej spółki.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Droższa ropa i metale pomogły rynkom akcji