Droższe drewno, tańsze cegły

  • Marta Sieliwierstow
24-09-2012, 00:00

Ceny materiałów budowlanych szybko reagują na wahania nastrojów na rynku nieruchomości.

Według danych prezentowanych co miesiąc przez Grupę PSB, w sierpniu 2012 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, wzrosły ceny czterech grup materiałów budowlanych. Więcej trzeba było zapłacić m.in. za drewno i materiały drewnopochodne (o 1,9 proc.), to największy wzrost cen w tej grupie produktów od początku roku — dotychczas utrzymywały się na w miarę stałym poziomie. W minionym miesiącu inwestorzy musieli zapłacić więcej również za izolacje termiczne (o 1,1 proc.), narzędzia i sprzęt budowlany (o 0,4 proc.) oraz izolacje wodochronne (o 0,3 proc.).

— Z reguły o tej porze roku odnotowujemy największe zapotrzebowanie na produkty związane z izolacją i ogrzewaniem domów, a także z zamknięciem stanów surowych budynków (wówczas wzrasta sprzedaż drzwi, okien, dachów, instalacji odprowadzających wodę oraz różnego rodzaju tynków). Następnie, późną jesienią wzrasta popyt na oświetlenie, materiały do wykończenia wnętrz i dekoracje — mówi Arnaud Boule, dyrektor generalny Bricoman Polska.

Wzloty i upadki

W sierpniu spadły ceny: ceramiki ściennej (o 3,1 proc.), silikatów (o 2,6 proc.), suchej zabudowy (o 1,6 proc.), gazobetonów (o 0,6 proc.), pokryć i folii dachowych, rynien (o 0,6 proc.) i chemii budowlanej (o 0,1 proc.). Ceny stolarki otworowej nie zmieniły się. Z kolei w grupie produktów określanych przez PSB jako inne wzrosły ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (o 0,6 proc.), a spadły wyraźnie lakierów i tapet (o 4,9 proc.), wyrobów stalowych (o 1,7 proc.) oraz cementu i wapna (o 0,8 proc.).

— Rozpoczyna się sezon jesienno-zimowy i jak co roku obserwujemy m.in. duże zapotrzebowanie na produkty związane z ogrzewaniem domu. Bardzo dobrze sprzedają się teraz piece i grzejniki. Widzimy też duże zainteresowanie tzw. stolarką wewnętrzną — klienci kupują m.in. drzwi wewnętrzne. W związku z kończeniem wielu prac remontowych i przygotowaniami do okresu świątecznego, wzrasta sprzedaż artykułów wykończeniowych i dekoracyjnych — dodaje Sławomir Rogowiec, dyrektor ds. komunikacji i zarządzania zmianą w Castorama Polska.

Rynkowe zawirowania

Nie bez wpływu na ceny materiałów budowlanych jest sytuacja na rynku nieruchomości. Choć deweloperzy rozpędzili rynek i w ostatnich miesiącach zarówno rozpoczęli, jak i oddali do użytku najwięcej mieszkań w historii, to na wielkość sprzedaży w sklepach budowlano-remontowych wpływa przede wszystkim liczba sprzedawanych nieruchomości, zarówno mieszkań, jak i domów.

— Spowolnienie gospodarcze z reguły wpływa na obniżenie cen materiałów budowlanych. To skutek zmniejszenia popytu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że inne czynniki mogą z drugiej strony wpłynąć na wzrost cen. Na przykład wzrost cen surowców na rynkach międzynarodowych sprawi, że zdrożeją te materiały, w których udział kosztów surowców jest większy. Do tej kategorii możemy ostatnio zaliczyć farby — wyjaśnia Arnaud Boule.

Mimo problemów branży budowlanej i dużych wahań nastrojów na rynku nieruchomości, polski rynek marketów i sklepów budowlanych rozwija się bardzo dynamicznie. Pojawiają się nowi gracze na rynku, a już obecni otwierają kolejne sklepy również w tych regionach kraju, w których wcześniej byli nieobecni.

— Polski rynek sklepów DIY (oferujących produkty do remontu i budowy) w przeciwieństwie do wielu krajów w Europie Zachodniej nie jest jeszcze w pełni nasycony. Stwarza on takim firmom jak nasza możliwości rozwoju. Oprócz tego, pomimo coraz większego udziału w sprzedaży artykułów remontowych i dekoracyjnych w naszych sklepach, na tle innych rynków w Polsce duża część obrotów pochodzi ze sprzedaży produktów typowo budowlanych. Z roku na rok te proporcje z pewnością będą się upodobniały do obserwowanych w takich krajach jak Francja, czy Wielka Brytania — prognozuje Sławomir Rogowiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARTA SIELIWIERSTOW

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Droższe drewno, tańsze cegły