Droższy papier, większy zysk

Zbigniew Kazimierczak
21-10-2004, 00:00

Raport producenta papieru nie zachwycił analityków, ale dostrzegają pozytywne trendy, dobrze zwiastujące na przyszłość.

W trzecim kwartale zysk netto Świecia wyniósł 83,8 mln zł, wobec 23,4 mln zł w tym samym okresie 2003 r. Sprzedaż zwiększyła się o 6 proc. — do 311,7 mln zł.

— Te wyniki mnie nie zachwyciły. Osobiście spodziewałem się w trzecim kwartale zysku na poziomie 100 mln zł. Ale plusy wynikające z przekazanych informacji przeważają nad minusami — ocenia Flawiusz Pawluk, analityk CA IB.

Skok w górę wyniku netto jest głównie efektem takich zdarzeń jak sprzedaż aktywów czy też hedgingu, czyli zabezpieczania się przed wahaniami kursów walutowych. Do pozytywnych zjawisk analityk CA IB zalicza w pierwszej kolejności wzrost cen papieru na rynkach międzynarodowych, i to na tyle istotny, że zrekompensował z nadwyżką osłabiające się euro. Po stronie minusów wymienia natomiast drożejące drewno, które jest podstawowym surowcem dla Świecia.

— Istotniejszy jest ten pierwszy czynnik, gdyż przy wyższych cenach papieru Świecie poradzi sobie z innymi problemami — tłumaczy Flawiusz Pawluk.

Perspektywy na ostatni kwartał też są niezłe. Analityk ocenia, że powtórzony zostanie wynik z okresu lipiec-wrzesień i cały rok spółka zamknie w okolicy 300 mln zł. To daje 6 zł na akcję. Świecie cały zysk wypłacało w formie dywidendy. Jeśli i tym razem tak będzie, to akcjonariusze, przy obecnej cenie, mogą liczyć na zwrot z tego tytułu wysokości 9 proc. w perspektywie pół roku.

— I to właśnie jest czynnik, przez który w pierwszej kolejności trzeba patrzeć na taką firmę jak Świecie — konkluduje Flawiusz Pawluk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Droższy papier, większy zysk