Druga odsłona kryzysu straszy przedsiębiorców

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 30-04-2010, 06:35

Przedsiębiorcy obawiają się powrotu kryzysu. Jak wynika z badania PKPP Lewiatan na grupie 400 przedsiębiorstw, szefom firm nic tak nie zaprząta głowy, jak obawa, że koniunktura gospodarcza znowu się osłabi.

— To właśnie z powodu niepewności jutra przedsiębiorcy nadal nie chcą odważnie inwestować — mówi Małgorzata Krzysztoszek, główna ekonomistka Lewiatana.

None
None

Obawa o trwałość koniunktury to absolutny numer jeden w rankingu zagrożeń dostrzeganych przez przedsiębiorców. W skali od 0 do 5 pkt przedsiębiorcy wyceniają to ryzyko na ponad 4 pkt.

— Co ciekawe, osłabienie koniunktury jest wskazywane jako pierwsze ryzyko we wszystkich grupach firm: zarówno w podziale na branże, jak i wielkość przedsiębiorstw — zaznacza Małgorzata Krzysztoszek.

Ryzykiem numer dwa wśród przedsiębiorców są zatory płatnicze. Obawę, że firma padnie ofiarą niewypłacalności kontrahenta, prezesi wyceniają na 3,6 pkt. Obawa jest realna, bo choroba niewypłacalności po kryzysie bardzo się rozprzestrzeniła.

— Za największe zaległości płatnicze odpowiadają konsumenci (40 proc. wskazań) oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (22 proc. i 19 proc.). Jednocześnie dwie na pięć firm wskazuje konsumentów jako klientów, od których najtrudniej odzyskać zaległe należności — dodaje Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor.

Kolejne miejsca w rankingu ryzyka zajęły obawa o wzrost konkurencji na rynku (niespełna 3,6 pkt) oraz o nasilenie się nieuczciwej konkurencji (3,4 pkt).

Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane