Druga pięćdziesiątka na stole

JKW
opublikowano: 22-10-2010, 00:00

Ktoś z RPP znowu rzucił śmiały wniosek dotyczący podwyżki stóp

Ktoś z RPP znowu rzucił śmiały wniosek dotyczący podwyżki stóp

procentowych. I znów przegrał.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na wrześniowym posiedzeniu głosowała nad propozycją podwyżki stóp procentowych o 50 pkt baz. —wynika z opublikowanego wczoraj opisu dyskusji. To już drugi wniosek o mocne (rada zazwyczaj zmienia stopy o 25 pkt baz. na jednym posiedzeniu) zaostrzenie polityki monetarnej, który nie znalazł poparcia większości członków RPP. Na sierpniowym posiedzeniu również poddano pod głosowanie podwyżkę o 50 pkt baz. Ekonomiści domyślają się, że w obu przypadkach o zacieśnienie polityki wnosił Andrzej Bratkowski, najmocniej zdeklarowany jastrząb w RPP.

Jak wynika z opisu dyskusji, w głosowaniu wygrali zwolennicy pozostawienia stóp bez zmian — obawiają się o perspektywy wzrostu gospodarczego za granicą i w Polsce. Ponadto uzasadniali, że inflacja jest mniejszym zagrożeniem, niż się spodziewano, bo ceny żywności rosną wolniej od prognoz.

Nie jest jednak wykluczone, że na najbliższym posiedzeniu, które zakończy się w środę, RPP podniesie stopy procentowe. Ostatnie dane o inflacji, opublikowane dwa tygodnie po dyskusji, pokazały mocne przyspieszenie rocznej dynamiki cen (z 2 proc. w sierpniu do 2,5 proc. we wrześniu).

— Członkowie zapoznają się na posiedzeniu z nową projekcją inflacji. Sądzimy, że to zdoła przechylić szalę na stronę bardziej jastrzębich członków rady — twierdzi Piotr Kolski, ekonomista Banku BPH.

Sporo analityków sądzi jednak, że RPP wstrzyma się z podwyżką stóp przynajmniej do listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu