Druga połowa grudnia pod wpływem Azji

Radosław Wierzbicki NOBLE Markets
opublikowano: 19-12-2011, 09:10

Śmierć przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila budzi niepokój wśród inwestorów, którzy dali temu wyraz spadkami na azjatyckich giełdach. Złoty powinien w poniedziałek lekko osłabiać się do głównych walut.

W piątek Fitch obniżył perspektywę ratingu Francji do negatywnej. Tego samego dnia agencja Moody’s obniżyła także ocenę wiarygodności kredytowej Belgii. To z kolei przyczyniło się do wzrostów rentowności obligacji i pojawiły się spadki na giełdach. W poniedziałek zmarł przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Il. Jest to pewien powód do niepokojów wśród inwestorów, ponieważ sytuacja polityczna w Azji staje się niepewna. Wyraz temu dały odczyty azjatyckich indeksów.

Po utworzeniu w piątek kilkudniowego szczytu na rynku euro-dolara na poziomie ok. 1,3085 USD, kurs skierował się lekko na południe. Jeśli kurs przebije poziom 1,2945 USD (minimum cenowe ze środy) spadki na tym rynku będą mogły się pogłębić. Pierwszym wsparciem będzie poziom 1,2861 PLN. Z kolei przebicie oporu na poziomie 1,3084 USD otwiera drogę do oporu na poziomie 1,317 USD. W nocy z niedzieli na poniedziałek kurs znajdował się w trendzie spadowym i utworzył lokalne minimum na poziomie 1,2982 USD. O godz. 8.30 inwestorzy płacili za euro ok. 1,3013 USD.

Spadki były widoczne na rynku miedzi. Od otwarcia rynków kontrakt na 10 funtów miedzi spadł ok. 9 dolarów i utworzył lokalne minimum na poziomie 326,2 USD. Poniżej piątkowego zamknięcia znalazła się także cena baryłki ropy, za którą inwestorzy płacili o godz. 8.30 ok. 102,7 USD, co stanowi ok. 1 proc. spadek. Cena uncji złota również znalazła się w trendzie spadkowym i utworzyła ekstremum na poziomie 1583,5 USD. O godz. 8.30 płacono za uncję ok. 1593 USD.

Siła deprecjacji złotego staje się coraz słabsza. Co prawda, jeśli kurs pary euro-złoty nie przebije poziomu 4,437 PLN, to w krótkim terminie nadal są szanse na wzrosty. W poniedziałek rynek euro do złotego powinien nie znacznie wzrosnąć ze względu na piątkowe decyzje agencji ratingowych oraz śmierć przywódcy Korei Północnej zwiastującej niepewność polityczną w Azji. Najbliższym oporem jest kurs 4,555 PLN.

Jeśli poziom kursu pary euro-złoty dojdzie do tego poziomu, a następnie rozpocznie ruch w przeciwnym kierunku, będziemy mogli założyć, że na rynku pojawiła się formacja głowy z ramionami. Jeżeli deprecjacja złotego nadal byłaby silna kurs pary euro-złoty spotka kolejny opór na poziomie 4,663 PLN. Na rynku dolara do złotego najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 3,439 PLN. Jeśli kurs pary dolar-złoty nieznacznie wzrośnie, najbliższy opór to poziom 4,529 PLN. O godz. 8.30 inwestorzy płacili za euro ok. 4,497 PLN oraz za dolara 3,457 PLN.

W poniedziałek poznamy bilans płatniczy w strefie euro. O godz. 16.30 odbędzie sie wystąpienie prezesa EBC Mario Draghiego na forum ds. Gospodarki i Polityki Pieniężnej Parlamentu Europejskiego. Z Polski popłyną do nas dane o produkcji przemysłowej i inflacji producenckiej. W ciągu dnia inwestorzy z uwagą będą śledzić sytuację polityczną w Azji po śmierci Kim Dzong Ila. Na tapecie pozostanie europejski rynek długu, zwłaszcza po piątkowej obniżce perspektywy ratingu Francji.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki NOBLE Markets

Polecane