Drugi dzień z rzędu Dow Jones ustanawia historyczne rekordy

opublikowano: 15-02-2007, 22:10

Trwa szał zakupów na amerykańskich giełdach. Główny indeks parkietu NYSE drugą sesję z rzędu ustanawiał rekordy wszechczasów. Tym razem indeks Dow Jones zyskał 0,18 proc. rosnąc do poziomu 12765,01 pkt.

Trwa szał zakupów na amerykańskich giełdach. Główny indeks parkietu NYSE drugą sesję z rzędu ustanawiał rekordy wszechczasów. Tym razem indeks Dow Jones zyskał 0,18 proc. rosnąc do poziomu 12765,01 pkt.

W porównaniu z poprzednim dniem, początek czwartkowego handlu nie wskazywał na tak optymistyczny rozwój wypadków. Szczególnie, że zaprezentowane dane makro nie były zbyt dobre.

Zaskoczył negatywnie styczniowy spadek produkcji przemysłowej. Analitycy oczekiwali stabilizacji na grudniowym poziomie. Z kolei liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła aż o 44 tys. To największy wzrost od września 2005 r. Jakby tego było mało, napływ długoterminowego kapitału do USA w grudniu (jedynie 15,6 mld USD) okazał się znacznie poniżej prognoz (72,5 mld). I na koniec - indeks aktywności gospodarczej w okręgu Filadelfii, spadł w lutym do 0,6 pkt z 8,3 pkt w styczniu. Ekonomiści spekulowali o spadku do 5,0 pkt.

To jednak nie przeszkodziło w zwiększaniu zaangażowania w akcje, gdyż inwestorzy odczytali te dane jako przemawiające za zbyt dużym spowolnieniem gospodarki, a co za tym idzie, zwiększeniem prawdopodobieństwa obniżki stóp procentowych.

W drugim dniu przemówień w Kongresie, Ben Bernanke, szef Fed stwierdził natomiast, że gospodarka amerykańska może być silniejsza niż wcześniej sądzono za sprawą wysokich wydatków konsumenckich i wzrostu zysków. A to może skłaniać do zacieśnienie polityki monetarnej. Czyli - „na dwoje babka wróżyła”.

W gronie 30-tu największych blue chipów bardzo udany dzień stał się udziałem posiadaczy walorów Caterpillar. Największy na świecie producent sprzętu budowlanego ogłosił program wykupu akcji, na co zamierza przeznaczyć aż 7,5 mld USD.

Dużym wzrostem mogły pochwalić się papiery Anheuser-Busch. To zasługa informacji z gazety Valor Economica o prowadzonych przez producenta piwa rozmowach o fuzji z belgijsko-brazylijskim browarem InBev.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane