Drugi negatywny raport o PGE

KZ
opublikowano: 16-03-2010, 00:00

Erste Bank radzi wykorzystać ostatnie wzrosty kursu giganta do pozbycia się akcji.

Erste Bank radzi wykorzystać ostatnie wzrosty kursu giganta do pozbycia się akcji.

Rekomendacja Erste Banku brzmi "redukuj", a cena docelowa to 21 zł. W analitycznej hierarchii bardziej negatywną wymowę ma tylko ocena "sprzedaj". Wczoraj na GPW za akcje PGE płacono niespełna 24 zł.

Piotr Łopaciuk, autor raportu, uważa że ewentualny wzrost notowań spółki przy okazji jej rychłego wejścia do indeksu WIG20 (co nastąpi w najbliższy poniedziałek) warto będzie wykorzystać do realizacji zysków. Specjalista nie wierzy bowiem ani w dalsze wzrosty notowań koncernu, ani w poprawę jego wyników.

— Przychody z rekompensat z tytułu kontraktów długoterminowych (KDT) powiększają bieżące rezultaty PGE, pozostawiając tym samym niewielki margines poprawy — uważa Piotr Łopaciuk.

Podkreśla on takie ryzyka dla notowań spółki, jak planowaną przez Skarb Państwa sprzedaż 10 proc. pakietu akcji firmy i nową, sporą emisję dla pracowników koncernu.

— W średnim terminie wyniki będą pod nieustającą presją, związaną m.in. z rosnącym deficytem świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych (PGE musi je kupować, co zwiększa koszty — red.) oraz spadku rentowności produkcji energii z powodu zaostrzających się regulacji, związanych z limitami emisji dwutlenku węgla — uważa analityk Erste Banku.

Dodaje, że pozytywnie na wyniki PGE przekładać się będzie m.in. nowy blok energetyczny, którego uruchomienie planowane jest na 2011 r. Dzięki niemu moce elektrowni wzrosną o 10 proc.

— Atuty spółki to także generalnie silna pozycja na rodzimym rynku, potencjał poprawy w segmencie dystrybucji, determinacja zarządu związana z planami budowy elektrowni jądrowej (choć ich realizacja wydaje się odległą perspektywą) oraz ambitne plany w segmencie energii odnawialnej — podkreśla Piotr Łopaciuk.

Rekomendacja Erste Banku dla PGE to drugi negatywny raport o spółce od momentu jej debiutu na GPW jesienią 2009 r. W grudniu sprzedaż papierów spółki zaleciło biuro CA Cheubreux. Pozostałe aktualne rekomendacje dla firmy to "kupuj" od DI BRE i UniCredit (z cenami docelowymi — odpowiednio — 25,8 i 29 zł) oraz "neutralnie" od Goldman Sachs (26 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Drugi negatywny raport o PGE