Czytasz dzięki

Drugi z rzędu spadek rezerw Arabii Saudyjskiej

opublikowano: 01-06-2020, 19:56

W kwietniu 2020 r. drugi miesiąc z rzędu odnotowano spadek rezerw walutowych w Arabii Saudyjskiej. Powodem jest transfer części środków do państwowego funduszu majątkowego.

Zagraniczne aktywa netto w największej arabskiej gospodarce zmniejszyły się 4,5 proc. w porównaniu z marcem zniżkując o 20,9 mld USD, wynika z danych Saudi Arabian Monetary Authority. Miesiąc wcześniej rezerwy „schudły” o 27 mld USD, notując najmocniejszy spadek od co najmniej dwóch dekad.

Widok na Rijad, stolicę Arabii Saudyjskiej
Zobacz więcej

Widok na Rijad, stolicę Arabii Saudyjskiej fot. Bloomberg

Na koniec kwietnia bank centralny posiadał rezerwy o wartości prawie 1,7 bln rialów (bisko 453 mld USD)..

Nadal pozostajemy w komfortowej sytuacji – ocenił szef banku centralnego Ahmed Alkholifey. Dodał, że posiadane rezerwy są wystarczające do pokrycia ponad 40 miesięcy importu.

Z kolei minister finansów Mohammed Al-Jadaan powiedział, że rząd przekazał około 40 mld USD z rezerw walutowych banku centralnego do funduszu państwowego w marcu i kwietniu, aby umożliwić mu skorzystanie z ostatnich zawirowań na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane