Drugie rozdanie kredytu na innowacje technologiczne

PARTNEREM JEST Deutsche Bank; Rozmawiała: Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 27-06-2016, 22:00

Akademia wspierania rozwoju MSP 2016

Od 28 lipca br. będzie można składać wnioski o wsparcie z kredytu na innowacje technologiczne. Tym razem do podziału jest 500 mln zł, o blisko 200 mln zł więcej niż podczas pierwszego rozdania pod koniec ubiegłego roku. Warto powalczyć o wsparcie, bo BGK zwraca do 70 proc. wartości inwestycji — podkreśla Maciej Sus, dyrektor departamentu Klienta Biznesowego w Deutsche Banku

Dlaczego warto zainteresować się kredytem na innowacje technologiczne?

Przede wszystkim istotne są atrakcyjne warunki kredytu technologicznego, które wynikają z faktu, że program jest finansowany z funduszy unijnych przeznaczonych na wzrost innowacyjności przedsiębiorstw. Preferencyjny kredyt dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy planują wdrożenie innowacji technologicznych. Maksymalna wysokość premii technologicznej wynosi 6 mln zł i może stanowić do 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Pozostałą część muszą stanowić środki własne przedsiębiorcy. Bezzwrotna dotacja stanowi spłatę części kredytu technologicznego udzielonego przez bank komercyjny, np. Deutsche Bank. Dlatego przedsiębiorcy, jeszcze przed złożeniem wniosku, powinni otrzymać od banku promesę udzielenia takiego finansowania.

Co można sfinansować kredytem na innowacje technologiczne? Czy każda firma, nawet ta, która dopiero planuje wdrożenie innowacji, może się o niego starać?

Kredyt można przeznaczyć zarówno na zakup nowej technologii, jak i opracowanie i wdrożenie własnych innowacyjnych rozwiązań, np. w postaci wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych, nieopatentowanej wiedzy technicznej czy prawa własności przemysłowej. Co oznacza, że kredyt na innowacje technologiczne może wspierać nie tylko badania i rozwój, ale także realizację inwestycji będącej wynikiem prac B+R w ramach projektu. Ich rezultatem ma być wytwarzanie przez przedsiębiorcę całkowicie nowych lub znacząco ulepszonych towarów. Poziom innowacyjności oceniany jest indywidualnie dla każdego projektu przez ekspertów branżowych Banku Gospodarstwa Krajowego. Przystępują oni do oceny wniosków, gdy przejdą już one ocenę formalną, czyli tzw. Kryteria dopuszczające. Przedsiębiorcy muszą być przygotowani na to, że zostaną wezwani przed grono ekspertów, gdzie będą musieli bronić swojego projektu. A dotację otrzymają najwyżej punktowane plany inwestycyjne.

Kredyt technologiczny był już dostępny w poprzedniej unijnej perspektywie finansowej. Co wyróżnia obecną edycję programu?

Najważniejsza zmiana to zwiększenie puli dostępnych środków — w sumie to ponad 422 mln EUR. Zmieniono też sposób oceny wniosków, odchodząc od zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. Teraz szansę mają wszyscy przedsiębiorcy, którzy złożą wniosek w regulaminowym czasie. Zadbano również o to, by o wsparcie mogli się starać przedsiębiorcy planujący większe projekty. Przypomnijmy, że w poprzedniej perspektywie maksymalna kwota wsparcia wynosiła 2 mln zł, podczas gdy teraz jest trzykrotnie wyższa. Nie oznacza to jednak, że kredyt na innowacjetechnologiczne jest tylko dla dużych. Mikroprzedsiębiorcy czy w ogóle przedsiębiorcy planujący innowacyjne inwestycje na mniejszą skalę również mogą się o niego ubiegać. Nie określono bowiem dolnej granicy wydatków kwalifikujących do uzyskania wsparcia. Teraz rozszerzono także kryteria finansowania inwestycji.

Jak przedsiębiorca może zwiększyć swoją szansę na wsparcie? Co szczególnie premiują oceniający wniosek eksperci?

Liczba punktów zależy od poziomu innowacyjności przedsiębiorstwa. W przypadku firm o identycznej sumie punktów decydujące będą kryteria takie jak np. pozytywny wpływ projektu na ochronę środowiska lub np. stopa bezrobocia w danym województwie. Na dodatkowe punkty mogą także liczyć firmy, których projekty wpisują się w tzw. inteligentne specjalizacje regionów.

Jaką rolę w programie wsparcia innowacji pełnią banki komercyjne, np. Deutsche Bank Polska?

Nasz bank udziela kredytu na innowacje technologiczne przedsiębiorcom ubiegającym się o premię. Zapewniamy finansowanie projektu w wysokości do 75 proc. wartości tzw. kosztów kwalifikowanych oraz 100 proc. kosztów niekwalifikowanych. To na nas spada ocena zdolności kredytowej klienta do przeprowadzenia inwestycji, a także potencjału projektu.

Promesa kredytowa wystawiona przez bank — np. Deutsche Bank Polska — jest warunkiem starania się o premię. Czy w związku z tym projekty oceniane są dwukrotnie — przez Deutsche Bank i BGK?

Udzielenie promesy poprzedza analiza zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Z wydaną promesą klient udaje się do BGK, który ocenia projekt pod względem formalnoprawnym oraz merytorycznym. Ocena ta jest podstawą do przyznania promesy premii technologicznej, którą należy przedłożyć w naszym banku. Na podstawie kompletnej dokumentacji Deutsche Bank podejmuje ostateczną decyzję kredytową i ustala z klientem indywidualnie parametry finansowania projektu.

Jakie rozwiązania Deutsche Bank może zaproponować firmie, której wniosek nie przeszedł oceny BGK?

W takiej sytuacji warto rozważyć finansowanie inwestycji także z wykorzystaniem innych źródeł. Doświadczenie wielu firm pokazuje, że inwestycja w technologie jest najlepszym sposobem wzrostu konkurencyjności. Jedną z form finansowania może być kredyt inwestycyjny, który przygotowaliśmy we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. W porównaniu ze standardową ofertą także ten kredyt wyróżnia się preferencyjnymi warunkami finansowania. Istnieje również możliwość łączenia go z dotacjami unijnymi. A warto podkreślić, że konkursy, zbliżone charakterem do kredytu na innowacje technologiczne, będą także dostępne w regionalnych programach operacyjnych. Tam największe szanse na wsparcie będą miały projekty nie tylko innowacyjne, ale również wpisujące się w inteligentne specjalizacje regionów. Możemy przypuszczać, że konkurencja w takich konkursach będzie mniejsza niż w przypadku dofinansowania z BGK. Dlatego projekty, które w BGK przejdą ocenę formalną, ale zabraknie im punktów, mogą jeszcze startować w konkursach regionalnych. Wsparcie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw jest jednym z najważniejszych działań, jakie należy podjąć, aby wspomagać ożywienie polskiej gospodarki. Chcemy, by rodzime przedsiębiorstwa były jak najlepiej przygotowane do konkurowania z firmami z innych krajów Unii Europejskiej, wzmocniły swoją pozycję i stały się bardziej innowacyjne. Dlatego rozbudowa oferty dla biznesu o rozwiązania wspierające firmy w zwiększaniu konkurencyjności jest dla nas priorytetem.

Jesteśmy już po pierwszym, ogłoszonym w listopadzie ubiegłego roku, naborze. Wówczas do podziału było 303 mln zł. Jak dużą popularnością cieszyło się tamto rozdanie?

Popularność I konkursu przerosła ponadpięciokrotnie zakładany przez BGK poziom wsparcia. Rozpoczęcie naboru wniosków o premię technologiczną w ramach II konkursu rozpocznie się 28 lipca i potrwa do 30 września br. Warto wykorzystać tę szansę.

WSPIERAMY FIRMY: Chcemy, by rodzime przedsiębiorstwa były jak najlepiej przygotowane do konkurowania z firmami z innych krajów Unii Europejskiej, wzmocniły swoją pozycję i stały się bardziej innowacyjne. Dlatego rozbudowa oferty dla biznesu o rozwiązania wspierające firmy w zwiększaniu konkurencyjności jest dla nas priorytetem — mówi Maciej Sus, dyrektor departamentu Klienta Biznesowego w Deutsche Banku. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PARTNEREM JEST Deutsche Bank; Rozmawiała: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu