Czytasz dzięki

Drugie życie butelki PET

opublikowano: 11-04-2019, 22:00

Polimery pokochaliśmy za ich niezwykłą trwałość. Popyt na nie stale rośnie, jednak to właśnie ich trwałość poważnie zagraża środowisku

Europejczycy wytwarzają co roku 25 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Zaledwie około 30 proc. z nich trafia do recyklingu — wynika z danych Komisji Europejskiej (KE).

Mikrodrobiny plastiku są obecne w powietrzu, wodzie i żywności. Przedostają się do płuc i trafiają na stoły. Lekarze ostrzegają przed ich wpływem na zdrowie ludzi.

Zmniejszyć ślad

Plastik nie powinien trafiać do środowiska naturalnego, a jednym ze sposobów zapobiegania jest selektywna zbiórka i recykling — rozwiązanie wpisujące się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego — nawołują nie tylko ekolodzy. Recykling umożliwia wielokrotne wykorzystanie surowca, co niesie znaczące korzyści — pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych: ropy naftowej, energii, wody oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych (tzw. ślad węglowy).

Żywiec Zdrój wprowadza butelkę wyprodukowaną w całości z tworzywa PET z recyklingu. Zastosowanie w 100 proc. przetworzonego surowca PET w nowej butelce pozwoliło na zredukowanie zużycia ropy naftowej i ograniczenie emisji CO 2 aż o 45 proc.

— To kolejny krok w kierunku realizacji zobowiązania środowiskowego firmy ogłoszonego podczas ostatniego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Zgodnie z nim już w 2020 r. taka sama ilość plastiku, jaką firma wprowadzi na rynek, zostanie zebrana i poddana recyklingowi. Dzięki temu surowiec będzie mógł zostać ponownie wykorzystany do produkcji kolejnych przedmiotów, w tym kolejnych butelek — mówi Edyta Krysiuk-Kowalczyk, dyrektor ds. jakości i zrównoważonego rozwoju, Żywiec Zdrój.

Na korzyści, jakie płyną z wykorzystania rPET (czyli pozyskanego z recyklingu) do produkcji opakowań zwraca uwagę również prof. Hanna Żakowska, dyrektor COBRO — Instytutu Badawczego Opakowań.

— Jedną z najskuteczniejszych metod dbałości o środowisko jest odpowiednia zbiórka i segregacja odpadów, a następnie recykling. Jak wykazują oceny cyklu życia przeprowadzane w Instytucie w latach 2011-18, butelka o pojemności 1,5 litra i masie 31,6 g do napojów niegazowanych z 50-procentowym udziałem rPET ogranicza negatywny wpływ na środowisko już o około 30 proc. — twierdzi Hanna Żakowska.

Kaucje pomagają

Żywiec Zdrój razem z partnerami działa na rzecz zwiększenia zbiórki i recyklingu plastikowych opakowań, by w 2025 r. przekroczyć 90 proc. recyklingu butelek PET w Polsce. Firma zapowiada kolejne działania dążące do wielokrotnego wykorzystania tworzywa PET, by móc ograniczać ilość pierwotnego plastiku wprowadzanego na rynek. Konieczność działań na rzecz usprawnienia systemu zbiórki i segregacji odpadów w Polsce potwierdzają inni przedsiębiorcy.

— Każdego dnia przetwarzamy 3 mln butelek PET. Dzięki procesowi recyklingu tworzywo zyskuje kolejne życie i znajduje szerokie zastosowanie, m.in. do produkcji włóknin, taśm opakowaniowych, folii oraz preform, z których powstają butelki. Aby jednak cały proces działał efektywnie, niezbędne jest właściwe segregowanie odpadów — mówi Leszek Dziopak, prezes IMP Polowat z Bielska-Białej, firmy zajmującej się recyklingiem PET.

10 kwietnia 2019 r. firma zaprosiła dziennikarzy, aby pokazać, jak wygląda przerób butelek i co z nich powstaje.

W 11 unijnych krajach obowiązuje system kaucyjny. Jako pierwsi wprowadzili go Szwedzi w 1984 r., Niemcy w 2003 r. W 2018 r. uczyniła to Wielka Brytania. Przy 66 mln mieszkańców wprowadzenie systemu w perspektywie pięciu lat będzie kosztowało Brytyjczyków 4 mld euro. Oznacza to, że do ceny produktu doliczana jest opłata, która w momencie oddania butelki jest zwracana konsumentowi przez sklep lub automat.

— Niemcy ze 100 butelek PET wprowadzonych do obrotu odzyskują 92. Podobną liczbę Norwedzy. Trochę mniej Estonia, Szwecja, Szwajcaria. Z kolei Polska zaledwie 35 — wskazuje Leszek Dziopak.

Problemem w naszym kraju jest jednak zbiórka plastikowych butelek i zdarzają się kłopoty z ich pozyskaniem. Za to pełno ich na wysypiskach, w wodzie i w kotłach.

Unijne regulacje

Od 2021 r. będzie obowiązywał zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku i zastąpienieich alternatywnymi wyrobami. Chodzi o: patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki. Dodatkowo od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą przymocowane na stałe do butelek i pojemników.

Edyta Krysiuk-Kowalczyk przyznaje, że Żywiec Zdrój i cała grupa Danone, do której firma należy, podobnie jak wielu innych producentów już przygotowuje się do nowych wymagań.

Także od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe będą musiały zostać wykonane co najmniej w 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. — w 30 proc.

Zgodnie z założeniami do 2025 r. zbiórka i recykling plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku mają wynieść 77 proc., a do 2029 r. — 90 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane