Drugie życie Pekabeksu

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 27-03-2007, 00:00

Planowana wczoraj licytacja majątku upadłej spółki z branży budowlanej nie odbyła się. Jest duża szansa na układ i powrót na GPW.

Planowana wczoraj licytacja majątku upadłej spółki z branży budowlanej nie odbyła się. Jest duża szansa na układ i powrót na GPW.

Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex, znany producent elementów żelbetowych, którego akcje były kiedyś notowane na warszawskiej giełdzie, ma szansę na drugie życie. Sprawę szeroko opisywał „PB” 12 marca. Wczoraj syndyk upadłej spółki odwołał przetarg na sprzedaż jej majątku, dzięki czemu możliwa będzie zmiana trybu postępowania upadłościowego z likwidacyjnego na układowe. Za takim właśnie rozwiązaniem optowała firma Sovereign Capital, specjalizująca w restrukturyzacji spółek z problemami, która niedawno została inwestorem Pekabeksu (skupiła 50 proc. akcji) i zagwarantowała środki na spłatę wszystkich wierzycieli. Zadłużenie poznańskiej spółki sięga ponad 26 mln zł.

Rozprawa sądowa w sprawie zmiany trybu postępowania upadłościowego ma się odbyć za tydzień. Jeśli sąd da zielone światło dla układu, Sovereign Capital chce szybko przystąpić do działania. Planuje spłacić wierzycieli Pekabeksu, podwyższyć jego kapitał, zwiększyć moce produkcyjne przez uruchomienie drugiej linii do odlewu elementów żelbetowych, a następnie, być może już jesienią tego roku, rozpocząć przygotowania do ponownego wprowadzenia spółki na warszawską giełdę. Sovereign Capital wierzy, że dobra koniunktura w budownictwie pomoże szybko postawić poznańską fir- mę na nogi i zwiększyć jej wartość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu