Drzewiecki: "To już koniec regionalnych baronów w sporcie"

PAP
opublikowano: 26-01-2009, 12:56

Jestem zadowolony z tego, że w drugim terminie na statutowym zjeździe Polskiego Związku Piłki Nożnej została dopełniona umowa zawarta między FIFA, UEFA i ministerstwem sportu ľ powiedział w  poniedziałek PAP minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki.

Podkreślił, że PZPN äusunął wszystkie naruszenia prawa, które zostały wykryte przez ministerialnych kontrolerówö. Zdaniem Drzewieckiego wśród zmian dokonanych w statucie związku jedną z najważniejszych jest ta, że zarząd bez zgody walnego zgromadzenia ma prawo zawieszać ludzi, którzy mają postawione zarzuty korupcyjne.

"To niezwykle ważna decyzja, którzy powinna przyspieszyć oczyszczanie środowiska z ludzi zamieszanych w korupcję. Cieszy mnie również to, że PZPN będzie poddawany prawnemu i finansowemu audytowi zewnętrznemu, co oznacza, że sytuację w związku będziemy poznawali na bieżąco, a nie co cztery lata, przy okazji wyborów" - powiedział Drzewiecki.

Jego zdaniem ogromny wpływ na poprawę sytuacji w polskiej piłce będzie miał też zapis ograniczający do dwóch kadencji sprawowanie władzy przez związkowych prezesów.

"To zakończy działalność regionalnych baronów, którzy byli przyspawani do swoich stołków, na których siedzieli po 20-25 lat. Bardzo dziękuję prezesowi Lacie za wprowadzenie tego zapisu. To kolejny krok na drodze do tego, byśmy byli partnerami w naprawianiu polskiej piłki, a nie ludźmi, którzy toczą jakiś pojedynek" - wyjaśnił Drzewiecki.

Zdaniem ministra PZPN powinien teraz zebrać sztab ludzi, którzy będą zarządzać związkiem "zawodowo, a nie jako działacze, jak to miało do tej pory".

"PZPN musi być prowadzony zgodnie z zasadami korporacyjnymi. To pozwoli działać w sposób profesjonalny i da szansę polskiej piłce na skuteczne konkurowanie z najsilniejszymi federacjami" - dodał Drzewiecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane