Drzwi nadal zamknięte

Materiał Stowarzyszenia Inwestorów Giełdowych
opublikowano: 31-07-2014, 00:00

Komentarz

Postępowanie skarbu państwa w kwestii wyborów do Rady Nadzorczej GPW wykazało, że do nowej wchodzą członkowie dotychczasowej, o ile tylko kandydują, natomiast skarb stawia zapory przed przedstawicielami inwestorów mniejszościowych — i to nawet przed tymi, którzy uzyskali znaczną ilość głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Jednym słowem: resort skarbu nie ma nic przeciwko wprowadzeniu do rady nadzorczej przedstawicieli inwestorów instytucjonalnych, natomiast przed przedstawicielami inwestorów mniejszościowych, niebędących członkami GPW, drzwi są nadal zamknięte. Źle to świadczy o stosunku skarbu państwa do tak podstawowych wartości obrotu giełdowego, jak przejrzystość procesu decyzyjnego czy zachowanie reprezentatywności.

Niezwykle ważne dla funkcjonowania giełdy jest to, by akcjonariusze mniejszościowi byli dobrze traktowani, zgodnie z obowiązującym statutem GPW przez cały czas, a nie tylko wtedy, kiedy uczestniczą w pierwszej ofercie publicznej.

Mimo tego Stowarzyszenie Inwestorów Giełdowych chciałoby pogratulować dobrego wyboru tak świetnego kandydata, jakim jest Paweł Tamborski, wyrażając jednocześnie nadzieję, że z objęciem przez niego stanowiska współpraca między inwestorami i organami giełdy wkroczy w nowy etap — przejrzystości decyzji i budowy partnerstwa opartego na wzajemnym zaufaniu. Jednocześnie Stowarzyszenie z zadowoleniem wita projekt współpracy z giełdą w Wiedniu i ma nadzieję, iż — jak życzyłby sobie prezes Tamborski — zostanie on skonkretyzowany jak najszybciej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Stowarzyszenia Inwestorów Giełdowych

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu