Czytasz dzięki

DSR pozwala zarządzać kosztami zużycia energii

  • Materiał partnera
opublikowano: 10-04-2019, 22:00

Rozmowa z Jarosławem Sochą, zastępcą dyrektora departamentu przesyłu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA

PSE włączają przedsiębiorców — odbiorców energii elektrycznej — we wspieranie bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez usługę DSR.

Jarosław Socha, zastępca dyrektora departamentu przesyłu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA
Zobacz więcej

Jarosław Socha, zastępca dyrektora departamentu przesyłu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA Fot. M. Stokowski

Jarosław Socha, zastępca dyrektora departamentu przesyłu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA: Polska energetyka weszła w fazę transformacji. Zapotrzebowanie na energię elektryczną szybko rośnie, więcej energii pozyskujemy z odnawialnych źródeł wytwarzania, które niestety są niesterowalne. Coraz częściej mamy też do czynienia ze skrajnymi zjawiskami pogodowymi. To wszystko sprawia, że utrzymanie stabilnej pracy systemu elektroenergetycznego w szczytach poboru energii jest dużym wyzwaniem. Naszym celem jest podniesienie zakresu regulacji mocy dostępnej na rynku z uwagi na zmienne zapotrzebowanie i zneutralizowanie ryzyka wystąpienia trudnej sytuacji bilansowej w krajowym systemie elektroenergetycznym. Do tego właśnie wykorzystujemy m.in. DSR, czyli usługę obniżenia lub przesunięcia w czasie zużycia energii elektrycznej w wybranych godzinach na polecenie PSE. Zależy nam, żeby zaktywizować stronę popytową (odbiorców energii) i cały czas rozszerzać liczbę podmiotów gotowych do świadczenia tej usługi. DSR będzie wykorzystany w wyjątkowych sytuacjach, gdy krajowe elektrownie oraz zdolności importowe nie będą w stanie pokryć zapotrzebowania odbiorców i zapewnić nadwyżki mocy wymaganej jako margines bezpieczeństwa w szczytowych momentach obciążenia systemu. Jego zastosowanie pozwala zapobiegać ograniczeniom w dostawach mocy. Dzięki usłudze DSR Polskie Sieci Elektroenergetyczne będą mogły zredukować zapotrzebowanie u tych odbiorców, którzy sami zaoferują taką możliwość za określone wynagrodzenie.

Kto może przystąpić do programów DSR?

Uczestnikiem usługi DSR może być każdy podmiot posiadający zdolność obniżenia lub przesunięcia w czasie zapotrzebowania na energię elektryczną, który otrzymał od swojego operatora systemu dystrybucyjnego Certyfikat dla ORed (Obiektu Redukcji) i go aktywował. Więksi odbiorcy energii mogą świadczyć tę usługę bezpośrednio PSE (po wygranym przetargu), jeśli posiadają, zależnie od programu, od 1 MW lub od 10 MW mocy redukcji lub więcej. Mniejsi powinni nawiązać kontakt z agregatorem, czyli firmą reprezentującą ich interesy w relacjach z PSE, która weźmie na siebie kwestie formalne. Dzięki zróżnicowaniu programów DSR, a tym samym wymagań i określonych ryzyk, usługodawcą może być każdy przedsiębiorca — odbiorca energii elektrycznej, który chce efektywnie korzystać z energii, a przy okazji zarobić.

Jak działa DSR?

W przypadku skorzystania z tego mechanizmu operator systemu przesyłowego, czyli PSE, wysyła informację do wykonawców usługi poprzez dedykowany system informatyczny oraz pocztę elektroniczną i SMS. Po zebraniu odpowiedzi wykonawców system informatyczny porówna ich propozycje sprzedaży produktów (redukcji zapotrzebowania) pod względem różnych parametrów i wybierze taki zestaw, który zagwarantuje wymagany wolumen redukcji w odpowiednim czasie i po najniższym łącznym koszcie. Podmioty, których produkty zostaną wybrane, ograniczą w danym okresie swoje zużycie energii.

Czy to się opłaca?

Odbiorcy uczestniczący w programie gwarantowanym otrzymają wynagrodzenie za gotowość do wykonania usługi DSR. Ponadto podmioty, których produkty zostaną wybrane po aktywacji programu DSR (gwarantowanego i bieżących) i ograniczą swoje zużycie energii, będą wynagradzane za rzeczywistą redukcję mocy.

W jaki sposób odbiorcy mogą przystąpić do programów PSE?

Ponad 10 tys. podmiotów w ostatnim kwartale otrzymało od swoich dystrybutorów energii elektrycznej certyfikaty dla ORed, które dają im możliwość ubiegania się o udział w programie DSR. Wystarczy aktywować ten certyfikat, wysyłając swojemu dostawcy energii oświadczenie po wydaniu certyfikatu dla ORed. Przetargi na świadczenie usług DSR ogłaszamy kilka razy w roku. Właśnie nastąpiło otwarcie ofert w przetargach na program gwarantowany oraz bieżący na III i IV kwartał 2019 r. Kolejne postępowania będą zamieszczane na specjalnej platformie zakupowej oraz na stronie internetowej www.pse.pl.

Definicja DSR

Usługa DSR to dobrowolne i czasowe obniżenie przez odbiorców zużycia energii elektrycznej lub przesuniecie w czasie jej poboru na polecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA (czyli operatora systemu przesyłowego) w zamian za oczekiwane wynagrodzenie. DSR przyczynia się do zachowania stabilności w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE) w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji bilansowej, w szczególności w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane