Duda Bis zrezygnowały z inwestycji za 14 mln zł

Grzegorz Zięba
opublikowano: 14-04-2004, 00:00

Duda Bis nie porozumiały się z ZCh Alwernia w sprawie budowy linii do utylizacji odpadów.

Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Duda Bis wycofują się z pomysłu wybudowania za 14 mln zł zakładu utylizacji odpadów kostnych na terenie należących do grupy Ciechu Zakładów Chemicznych (ZCh) Alwernia. Przeszkodą okazały się nie protesty części mieszkańców, ale brak porozumienia w sprawie zakupu części nieruchomości i urządzeń od ZCh.

— Alwernia chciała utworzyć wspólną spółkę. Miała wnieść majątek, a my technologię i kapitał. Taka oferta nas nie interesowała — mówi Tomasz Halabowski, rzecznik Duda Bis.

Na decyzję miała też wpływ niepewność związana z restrukturyzacją Ciechu.

— Zarząd ZCh nie godził się na zapisy w umowie, które mogłyby zagwarantować pewność, że na instalację będącą własnością Duda Bis nie będzie miała wpływu restrukturyzacja zakładu — twierdzi Tomasz Halabowski.

Nie ma jeszcze decyzji, czy przetwórnia zostanie wybudowana w innym miejscu. Plany Duda Bis w Alwerni przewidywały wybudowanie przetwórni odpadów poubojowych, z których wytwarzano by fosforan wapnia, wykorzystywany później jako dodatek do pasz. Zakład miał wykorzystywać nowatorski proces produkcji, opracowany na Politechnice Krakowskiej. W Alwerni miano przetwarzać dziennie do 70 ton kości, z których otrzymywano by od 70 do 80 ton fosforanu wapnia. Plany inwestycyjne, popierane przez lokalne władze, napotkały jednak protesty części mieszkańców. Protestujący obawiali się, że nowa przetwórnia będzie dużym obciążeniem dla środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Duda Bis zrezygnowały z inwestycji za 14 mln zł