Duda: decyzja ws. wieku emerytalnego zapewne jeszcze w tym roku

PA P
opublikowano: 05-05-2016, 19:39

Decyzja dotycząca obniżenia wieku emerytalnego zapadnie z całą pewnością jeszcze w tym roku - powiedział w czwartek w Lesznie prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że zobowiązania wyborcze zostaną konsekwentnie zrealizowane w trakcie tej kadencji.

W czwartek prezydent Duda złożył wizytę w Lesznie (woj. wielkopolskie), gdzie spotkał się z mieszkańcami miasta oraz grupą strażaków z ochotniczych i zawodowych straży pożarnych.

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Artur Widak/NurPhoto via ZUMA Press/FORUM

"Staram się realizować ten program, z którym państwo wybraliście mnie na urząd prezydenta RP" - powiedział Duda zwracając się do mieszkańców Leszna.

Przypomniał jednocześnie o przygotowanych projektach ustaw: obniżającej wiek emerytalny, oraz podwyższającej kwotę wolną od podatku. "Wierzę w to, że spokojnie, konsekwentnie, ale także w miarę możliwości finansowych naszego państwa obydwie te ustawy zostaną przyjęte" - mówił.

Mówiąc o obniżeniu wieku emerytalnego zapewnił: "z całą pewnością ta decyzja zapadnie w parlamencie jeszcze w tym roku i spokojnie, w ramach upływającej kadencji mojej, Sejmu, Senatu i rządu, wszystkie te zobowiązania będą konsekwentnie zrealizowane". "Tak, jak jest realizowane 500 plus, niezwykle potrzebny program".

"(...) to są pieniądze, które mają być przeznaczone na dzieci. To jest właściwa polityka, jestem co do tego przekonany. Taka polityka jest prowadzona we wszystkich cywilizowanych, demokratycznych państwach na świecie, a zwłaszcza w Unii Europejskiej" - podkreślił Duda oceniając program Rodzina 500 plus.

Prezydent zaznaczył także, że Polska, jako państwo, musi wrócić na drogę „mocnego rozwoju przemysłowego, ale oczywiście nowoczesnego”.

„Wierzę w to, że jesteśmy w stanie ten potencjał gospodarczy i przemysłowy znakomicie odtworzyć, że praca już jest, a będzie jej więcej, że będzie lepiej płatna, i że stanie się to także dzięki mądrej polityce realizowanej przeze mnie, jako prezydenta i przez polski rząd” – mówił.

„Ta polityka będzie zmieniała Polskę na lepsze, bo to jest polityka realizowana dla was, dla wszystkich. Ta polityka nie jest realizowana przeciwko komukolwiek. Ona jest realizowana dla Polaków” – powiedział Duda.

Podczas swojego przemówienia prezydent nawiązał także do powstania wielkopolskiego. Podkreślił, że był to zryw, którego uczestnicy niezwykle przyczynili się do odzyskania niepodległości. „Poprzez powstanie, które było przemyślane, świetnie prowadzone, mądrze, i osiągnęło wszystkie swoje cele, a przede wszystkim zwyciężyło. I rękami Wielkopolan i ich bohaterstwem przyłączyło Wielkopolskę do odtwarzającej się Rzeczypospolitej” – mówił do zgromadzonych.

„To powstanie ukazało niezwykle ważną cechę, jaką państwo tutaj na tej ziemi macie, niezwykle cenną, a mianowicie wielki rozsądek, pragmatyzm, zawsze doskonałe przygotowanie i niezwykłą obowiązkowość. To powstanie zwyciężyło, a straty po naszej, po polskiej stronie były niewielkie. Właśnie dlatego, że wszystko robiono w sposób przemyślany” – dodał.

Prezydent podkreślił także, że powstały w Lesznie pierwszy po 60 latach w Polsce miejski teatr jest także wyrazem dbania przez Wielkopolan o polską kulturę i tożsamość. „Wielkopolskość w moim przekonaniu, wasza natura, najdobitniej ujawnia się właśnie poprzez takie działania, jak to. Nie kolejne wielkie inwestycje handlowe, bo te już są – ale teatr, instytucję kultury” – wskazał.

Przed spotkaniem z mieszkańcami i grupą strażaków z ochotniczych i zawodowych straży pożarnych prezydent odwiedził klub Unię Leszno, drużynowego mistrza Polski na żużlu. Tam miał okazję rozmawiać z zawodnikami, sztabem szkoleniowym oraz władzami klubu. W trakcie wizyty zaprezentowano także park maszyn oraz trofea zdobyte przez Unię, która jest najbardziej utytułowaną drużyną w Polsce. Na pamiątkę spotkania prezydent otrzymał plastron z numerem 9 i nazwiskiem Duda oraz godłem klubu.

Wizyta prezydenta w Lesznie odbyła się na zaproszenie miejskich radnych. Przewodniczący Rady Miasta Sławomir Szczot powiedział PAP, że liczy, iż nie będzie to tylko kurtuazyjna wizyta, a również okazja do tego, by poruszyć kwestie bieżących problemów nurtujących samorząd i mieszkańców.

„Chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na najważniejszy problem regionu, jakim są plany budowy kopalni węgla brunatnego w Oczkowicach. To jest nadal niestety niezamknięta sprawa, (…) W dalszym ciągu nie jest rozwiązana też sprawa zabezpieczenia tego złoża i planów zagospodarowania terenu” – mówił Szczot.

„Dotychczasowa polityka państwa ukierunkowana była też na wzmacnianie przede wszystkim dużych ośrodków miejskich, kosztem średnich, czy powiatowych jak właśnie Leszno. (…) Uważamy, że to jest błąd” – dodał.

Po wizycie na leszczyńskim rynku, na którym tłumnie zgromadzili się mieszkańcy miasta, prezydent Duda udał się na spotkanie z przewodniczącymi klubów Rady Miasta.

W drodze do Wielkopolski prezydent Duda z małżonką odwiedzili także Publiczne Przedszkole „Leśne skrzaty” w Michałówce, (woj. mazowieckie), gdzie promowali czytelnictwo wśród najmłodszych w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane