Duda rusza na zakupy

WIS
opublikowano: 10-11-2010, 00:00

Wyniki mięsnej spółki są bardzo dobre. Nic dziwnego, że jej zarząd zapowiada powrót do akwizycji.

Wyniki mięsnej spółki są bardzo dobre. Nic dziwnego, że jej zarząd zapowiada powrót do akwizycji.

Problemy finansowe PKM Duda to już historia. Choć przychody spółki po trzech kwartałach (1,06 mld zł) są o 12 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2009 r., to jednak dzięki głębokiej restrukturyzacji jej rentowność skokowo się polepszyła. W pierwszych trzech kwartałach jej zysk EBITDA wyniósł 71,7 mln zł (wzrost o 51 proc. r/r), a zysk netto 24,8 mln zł, wobec ponad 74-milionowej straty przed rokiem.

I choć spółka kontynuuje program restrukturyzacji, który ma jej przynieść dalsze oszczędności, to jednak jej zarząd zaczyna coraz śmielej mówić o nowych akwizycjach.

— Prowadzimy już rozmowy na temat akwizycji w obszarze dystrybucji oraz przetwórstwa. Jest kilka spółek które chcą się sprzedać. Nie będziemy jednak nic robić na siłę — mówi Maciej Duda, prezes PKM Duda.

Pierwszych transakcji można się spodziewać w 2011 r.

— Akwizycje to sposób na skokowe zwiększenie działalności operacyjnej, a za tym szybszy wzrost wartości spółki. Rozwój ograniczny nie daje tak spektakularnych efektów oraz wymaga czasu. Poza tym biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku mięsa, akwizycje w segmencie dystrybucyjnym i przetwórczym to przede wszystkim możliwość zwiększenia marży brutto na poziomie całej grupy PKM Duda. Myślę więc, że z punktu dalszego rozwoju spółki jest to dobry kierunek — mówi Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

Zarząd spółki podtrzymuje też plany wprowadzenia na giełdę swej grupy dystrybucyjnej — CM Makton — jednak nie przesądza czy nastąpi to w 2011 czy 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane