Duńczycy zainwestują w wysypisko 16 mln zł

Marlena Kaczmarek
04-04-2001, 00:00

Duńczycy zainwestują w wysypisko 16 mln zł

Duńska Kasa Emerytalna oraz Duński Fundusz Wspierania Przedsiębiorczości w Europie Środkowo-Wschodniej (OIFond) zainwestują 16 mln zł w budowę instalacji odzyskiwania gazu z komunalnego wysypiska śmieci w Łubnej. Obiekt gotowy będzie już we wrześniu 2001 roku, ma działać co najmniej przez 20 lat.

Instalację odzyskiwania gazu, powstającego w procesie rozkładania się śmieci, wybuduje na składowisku odpadów komunalnych w podwarszawskiej Łubnej duńska firma Hedeselskabet. Inwestorami projektu są Duńska Kasa Emerytalna oraz Duński Fundusz Wspierania Przedsiębiorczości w Europie Środkowo-Wschodniej (OIFond). Obiekt kosztować będzie 16 mln zł. Inwestycja rozpoczęła się w lutym 2001 r., a jej zakończenie przewidziane jest na wrzesień 2001 r.

Skorzysta Góra Kalwaria

Łubna jest dla Warszawy głównym punktem składowania odpadów, a także jednym z największych śmietnisk komunalnych w Europie. 5-6 mln ton odpadów zajmuje 22 ha wysypiska o łącznej powierzchni 38 hektarów. Budowany przez Hedeselskabet obiekt składać się będzie z 2 generatorów. Rocznie wytwarzać ma 13 tys. MWh energii elektrycznej i 16 tys. MWh energii cieplnej.

— W Łubnej zamontowana zostanie nowoczesna, automatycznie obsługiwana instalacja połączona modemem z siecią telekomunikacyjną. Będziemy mieli możliwość ciągłej kontroli urządzeń bezpośrednio z centrali firmy, bez konieczności zatrudniania na miejscu wysoko wykwalifikowanych pracowników. Pozyskany z biogazu prąd będzie sprzedawany do państwowej sieci energetycznej, a ciepło posłuży do ogrzania m.in. krytej pływalni w Górze Kalwarii. Przewidywany okres działania instalacji to co najmniej 20 lat. Jeśli wysypisko w Łubnej zostanie rozbudowane, zwiększymy też moce produkcyjne urządzeń — zapowiada Ryszard Ciągalak, dyrektor polskiego oddziału Hedeselskabet.

Zysk po 7 latach

W pierwszym etapie w składowisku odpadów w Łubnej wydrążonych zostanie 40 studni o głębokości 10-20 metrów. Docelowo wybudowanych zostanie 80 takich studni. Wydobywany z nich tzw. gaz wysypiskowy trafi do kontenerowych sprężarek rurociągami o łącznej długości około 10 km. Urządzenia staną w części wysypiska, na której zakończono już eksploatację (na powierzchni około 18,9 ha) i która będzie rekultywowana. Dalej gazociągiem gaz trafi do Góry Kalwarii, gdzie zamontowany będzie kontener z turbiną do produkcji energii.

Inwestycja w Łubnej ma zacząć przynosić zysk po siedmiu latach.

Nie tylko Warszawa

Firma Hedeselskabet wybudowała w Polsce już dwie instalacje tego typu — na wysypiskach pod Toruniem i w Łęgajnach niedaleko Olsztyna. Trwa budowa trzech systemów odzyskiwania gazu w Katowicach, Sosnowcu i Bytomiu. Przygotowywane są też instalacje w Elblągu oraz na drugim podwarszawskim wysypisku w Radiowie. Łącznie duńska grupa kapitałowa zainwestowała w Polsce 53 mln zł.

— Już po niespełna 2 latach eksploatacji instalacja biogazowa w Toruniu osiągnęła efektywność, której spodziewano się dopiero za 5 lat. Osiągnięto wydajność 540 kW mocy w energii elektrycznej oraz 750 kW mocy energii cieplnej — czyli maksymalne parametry pracy elektrociepłowni. W Toruniu zagospodarowano już ponad 5 mln metrów sześciennych gazu wysypiskowego — mówi Zbigniew Ott, prezes Biogaz-Inwestor, toruńskiej spółki zajmującej się eksploatacją elektrociepłowni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Kaczmarek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Duńczycy zainwestują w wysypisko 16 mln zł