Duńscy sprzątacze czyszczą biznes

opublikowano: 10-12-2018, 12:10
aktualizacja: 10-12-2018, 16:45

ISS, globalny gigant z branży usług sprzątania, wycofuje się z kilku krajów Europy Środkowej. W Polsce, gdzie zatrudnia 2,1 tys. osób, może inwestować.

Specjaliści od sprzątania wyczyszczą swój biznes - i to gruntownie. Duńska grupa ISS, która w ponad 70 krajach zatrudnia blisko pół miliona ludzi, trudniących się sprzątaniem, cateringiem i świadczeniem usług ochrony, ogłosiła w poniedziałek wielkie cięcia, które mają pomóc w poprawie rentowności.

Duńczycy zamierzają wyjść z 13 krajów na kilku kontynentach, w tym z sześciu w Europie Środkowej: Czech, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Estonii i Węgier. Odpowiadały one w ubiegłym roku za 12 proc. przychodów grupy - a na poziomie globalnym ISS wygenerowało w 2017 r. 80 mld DKK przychodów (około 45 mld zł). ISS zatrudniała w krajach, z których wychodzi, blisko 100 tys. ludzi.

W Polsce ISS działa od ponad dwóch dekad. W ubiegłym roku zatrudniało tu 2,1 tys. osób, a jego przychody sięgnęły 255 mln DKK, czyli około 150 mln zł. Przedstawiciele grupy zapewniają, że nigdzie się stąd nie wybierają.

- Nasz biznes w Polsce będzie funkcjonował tak, jak dotychczas - mówi Rajiv Arvind, rzecznik ISS, w odpowiedzi na nasze pytania.

Zarząd ISS zapowiedział w poniedziałek, że celem grupy w ciągu najbliższych dwóch lat jest wzrost organiczny na poziomie 4-6 proc. rocznie. W grę wchodzą też fuzje i przejęcia.

- Jeśli chodzi o inwestycje, zamierzamy selektywnie nabywać umiejętności i usługi, które wesprą nasze główne globalne segmenty operacyjne na tych obszarach geograficznych, które oferują największy potencjał w relacjach z kluczowymi klientami. Dla przykładu, będą to usługi zarządzania miejscem pracy, usługi techniczne i catering w wybranych krajach, ale w grę wchodzą też inne inwestycje, które wesprą naszą ofertę, bazujące na danych, technologiach i innowacjach – mówi Rajiv Arvind.

Do zdecydowanych działań ISS przystąpiło po spadku wartości o około 18 proc., który nastąpił w tym roku. Przyczyniła się do niego spekulacyjna grą funduszy na obniżkę notowań akcji spółki. ISS zareagowało także na zgłaszane coraz częściej w ostatnim czasie wątpliwości dotyczące jego perspektyw. Goldman Sachs w listopadzie doradził klientom sprzedaż akcji spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński, Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu