Czytasz dzięki

Duy: jeżeli Trump wyśle wojsko, możliwe spadki na rynku akcji

opublikowano: 02-06-2020, 13:36

Prezydent Donald Trump ostrzegł, że jeśli gubernatorzy nie zdołają stłumić rozruchów w swoich stanach, wyśle tam wojsko. Byłoby to bardzo złe dla rynku akcji, ostrzega Tim Duy, profesor ekonomii z Uniwersytetu Oregonu.

- Najlepszy scenariusz przewiduje, że rozruchy wkrótce ustaną i powrócą masowe, ale pokojowe protesty. W najgorszym prezydent Donald Trump zrealizuje groźbę i wykorzysta siły zbrojne do zakończenia rozruchów – napisał Duy. – Oprócz oczywistych kolejnych strat dla tkanki społecznej, szerokie wykorzystanie sił zbrojnych w kraju mogłoby, moim zdaniem, dodatkowo zaognić sytuację, osłabić aktywność konsumentów i spowolnić proces wychodzenia gospodarki z kryzysu – dodał.

Ekonomista obawia się, że mogłoby to doprowadzić do jeszcze głębszego podziału w Kongresie USA, opóźniając następne wsparcie fiskalne, oczekiwane do lipca. Oprócz tego duże zgromadzenia oraz zamknięte punkty testowania oznaczają wzrost ryzyka nasilenia się Covid-19 w nadchodzących tygodniach, napisał Duy.

- Nie trzeba mówić, że działania na dużą skalę sił zbrojnych przeciwko obywatelom USA i wzrost liczby przypadków Covid-19 byłyby bardzo złe. Psychologia obróciłaby się szybko przeciwko rynkowi akcji, tak jak stało się to w marcu – dodał.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane