Czytasz dzięki

Duża elastycznośći wpływ na procesy

Materiał partnera
opublikowano: 02-04-2017, 22:00

Amazon w ostatnich miesiącach jest coraz bardziej widoczny na uczelniach w Polsce, gdzie rekrutuje na stanowiska menedżerskie absolwentów wielu kierunków, niekoniecznie związanych z technologią lub logistyką

Spółka wychodzi z założenia, że najważniejsze są cechy osobowości kandydatów na stanowiska kierownicze — zdolności przywódcze, innowacyjność, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Doświadczenie na pewno pojawi się z czasem. Absolwenci zatrudniani nawet bez doświadczenia zawodowego otrzymują konkurencyjną pensję, premie na start, akcje firmy, a także atrakcyjny pakiet benefitów. Dodatkowo firma zapewnia rozbudowany proces wdrożenia pracownika i liczne szkolenia.

Ogromną zaletą Amazon jest współpraca w międzynarodowym środowisku i możliwość ciągłego rozwoju kompetencji — twierdzi Michał Grabowski, starszy kierownik obszaru w firmie Amazon.
Zobacz więcej

PERSPEKTYWY:

Ogromną zaletą Amazon jest współpraca w międzynarodowym środowisku i możliwość ciągłego rozwoju kompetencji — twierdzi Michał Grabowski, starszy kierownik obszaru w firmie Amazon. ARC

Wisienką na torcie jest możliwość uczenia się od najlepszych i to na całym świecie. A to wiedza i doświadczenie są bezcenne. Na to właśnie postawił Michał Grabowski, który został Amazończykiem ponad rok temu. — Ogromną zaletą Amazon jest współpraca w międzynarodowym środowisku i możliwość ciągłego rozwoju kompetencji — przekonuje Michał Grabowski. Dodaje, że praktycznie każdego dnia uczy się czegoś nowego. Rutyna jest bowiem obcym frazesem w tym globalnym koncernie z branży e-commerce.

Na 13 boiskach

Michał Grabowski ukończył kierunek zarządzanie przedsiębiorstwem, na Wydziale Zarządzania w Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi. Liczył, że zdobędzie wykształcenie niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa. Dzięki studiom otrzymał ogólną, przekrojową wiedzę — od aspektów prawnych przy zarządzaniu zasobami ludzkimi przez ekonomię, na logistyce kończąc. Ale zdawał sobie sprawę, że najtrudniejsze dopiero przed nim.

— Wiedza zdobyta podczas studiów jest ważna, ale oczywiście nie przygotowała mnie w 100 proc. na to, co się dzieje w mojej obecnej pracy — zaznacza Michał Grabowski. Świeżo upieczony absolwent Wyższej Szkoły Kupieckiej zaczynał karierę zawodową na stanowisku administratora w Dellu w Łodzi. Następnie trafił do firmy Compal jako specjalista ds. logistyki i sprzedaży, by po niespełna dwóch latach wrócić do Della, tym razem na stanowisko planisty produkcji. Czuł jednak potrzebę dalszego rozwoju i zmierzenia się z nowymi wyzwaniami. W 2015 r. postanowił przesłać swoje dane do Amazon.

— Szukałem firmy dynamicznie rozwijającej się i znanej na rynkach międzynarodowych. Ponieważ niewiele jest dziś takich spółek, zaaplikowałem bezpośrednio na stronie koncernu — opowiada Michał Grabowski. Po dwóch tygodniach od wysłania CV dostał pierwszy telefon z koncernu. Został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Ostatecznie otrzymał pracę… we Wrocławiu.

— Musiałem podjąć szybką decyzję o przeprowadzce z Łodzi. Tym sposobem zamieszkałem na Dolnym Śląsku — mówi Michał Grabowski. W firmie Amazon zaczął pracować w grudniu 2015 r. na stanowisku kierownika obszaru. Zarządza zespołem pracującym na wyznaczonym terenie w centrum logistycznym. Do jego zadań należy między innymi kontrola jakości pracy i wyznaczanych założeń oraz wsparcie podległych mu pracowników.

Wspomina, że jego początki w Amazon były połączeniem ekscytacji z szokiem. Zanim trafił pod skrzydła tego amerykańskiego koncernu, pracował wprawdzie w sporym zakładzie produkcyjnym, zatrudniającym około 2 tys. osób, ale wrocławskie centrum Amazon, które może pomieścić 13 boisk piłkarskich i zatrudnia prawie 5 tys. pracowników, zrobiło na nim niemałe wrażenie. Nie spodziewał się również, że praca tutaj jest tak niesamowicie dynamiczna.

— Nie powiem, były trudne chwile, ale satysfakcja z osiągnięć jest ogromna — mówi Michał Grabowski.

Globalne doświadczenia

Michał Grabowski przyznaje, że nie zna żadnej firmy, która w tak dynamiczny sposób jak Amazon wprowadza innowacje. Co za tym idzie, kładzie nacisk na rozwój swoich pracowników.

— Niespełna rok od rozpoczęcia pracy w Amazon otrzymałem awans na starszego kierownika obszaru, głównie ze względu na osiągane wyniki i zdobyte w krótkim czasie bogate doświadczenie — opowiada Michał Grabowski.

Zapytany o największe wyzwania, bez wahania odpowiada, że jest to praca z ludźmi, bo rozwijanie ich to ogromna odpowiedzialność. Podczas gdy w poprzedniej firmie zarządzał niewielką grupą, w amazońskim centrum we Wrocławiu dostał pod swoje skrzydła ponad 200 osób.

— Żeby efektywnie zarządzać ludźmi, trzeba ich najpierw poznać. To właśnie stanowiło dla mnie największe wyzwanie i jednocześnie największy plus tej pracy — opowiada Michał Grabowski.

Jednocześnie podkreśla, że Amazon to także najbardziej innowacyjna technologia dostępna w logistyce i procesy. W tej sprawie firma, mimo że jest gigantyczną korporacją, dba o wszelkie usprawnienia.

— Bardzo ważnym elementem jest elastyczność, którą daje mi Amazon. Chodzi o to, że mam rzeczywisty wpływ na to, jak wygląda większość procesów, którymi zarządzam, a dzięki ciekawym projektom nieustannie poszerzam swoją wiedzę — dodaje Micha Grabowski. Globalizacja, budowa niezwykłej atmosfery i tworzenie możliwości rozwoju kariery młodych, ambitnych i kreatywnych osób to ważna część strategii Amazon. Koncern kusi w znaczniej mierze możliwością pracy w innych krajach.

— Nasza firma rozwija się w na całym świecie i inwestuje w coraz to nowe rozwiązania, jeśli więc będę chciał pracować w innym obszarze biznesu, firma da mi taką szansę. Z perspektywy rozwoju i zdobywania doświadczenia jest to dla mnie bardzo ważne — zapewnia Michał Grabowski.

Dodaje, że zmienił się, odkąd trafił do Amazon. Dziś jest bardziej otwarty na wszelkie zmiany i szybciej się adaptuje do nowego otoczenia. Nawiązuje również znacznie łatwiej niż kiedyś kontakty z ludźmi.

— Pracując w tym środowisku, trzeba bardzo szybko podejmować decyzje i czasem nie ma chwili na długie rozmyślania i wahania — twierdzi Michał Grabowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu