Duża konkurencja napędza rynek faktoringu

SW
04-04-2012, 00:00

Rynek faktoringowy ciągle rośnie, a ceny nie są wysokie, ponieważ ciągle nowe podmioty walczą o klientów.

Rynek faktoringowy w ub.r. urósł o ponad 19 proc. W najbliższym czasie faktorzy nadal nie będą narzekać na brak klientów, a ponadto wciąż pozostanie sporo miejsca dla nowychpodmiotów. Szacuje się, że faktoring będzie rósł o 8-9 proc. Wielu eksporterów wspomina nawet o wzroście rzędu 15-17 proc.

Procent PKB finansowany faktoringiem w Polsce wynosi obecnie 4 proc., podczas gdy w Wielkiej Brytanii jest to ponad 10 proc. Największe potrzeby mają w Polsce małe i średnie firmy i to w ich przypadku faktoring sprawdza się najlepiej.

Firmy faktoringowe zrzeszone w ramach Polskiego Związku Faktorów obsługują łącznie ok. 4,1 tys. klientów. Ten rynek niewątpliwie ma potencjał i dobre perspektywy rozwoju. Zdaniem Grzegorza Pardeli, dyrektora handlowego Pragma faktoring, nie należy oczekiwać rewolucji, jeśli chodzi o zmiany w produktach, ponieważ faktorzy wypracowali już dość szeroki wachlarz usług.

— Myślę, że obszar, w jakim można spodziewać się ewentualnych nowinek, to usprawnienia i udogodnienia, jakie może przynieść współpraca z sektorem IT odpowiedzialnym za oprogramowanie dla firm faktoringowych. W tym obszarze komfort pracy odczuć mogą przede wszystkim klienci, którzy dostają coraz ciekawsze narzędzia do analizy własnych portfeli należności obsługiwanychprzez firmy faktoringowe — prognozuje Grzegorz Pardela.

Polski rynek faktoringu charakteryzuje się stosunkowo niskimi cenami w porównaniu z krajami UE. Przyczyną jest polityka nowych firm w branży, które starają się przyciągnąć klientów, oferując atrakcyjne, niższe od rynkowych ceny. Mogą one jednak w najbliższym czasie wrócić do poziomu obowiązującego w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Duża konkurencja napędza rynek faktoringu