Duża skala przesiedleń przed igrzyskami w Pekinie

DI, PAP
opublikowano: 05-12-2007, 14:10

Co miesiąc w Chinach przesiedlanych jest trzynaście tysięcy osób w związku z przygotowaniami do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Pekinie - uważa Centrum Praw Mieszkaniowych i Eksmisji (COHRE).

Według raportu mającej siedzibę w Genewie organizacji łącznie przesiedlenia obejmą 1,5 mln osób.

"Pomimo odważnych protestów w Chinach i krytyki ze strony międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka, władze Pekinu i komitet organizacyjny igrzysk kontynuują eksmisje i przesiedlenia" - uważa zastępca dyrektora COHRE Jean du Plessis.

COHRE twierdzi, że część osób wysiedlanych w związku z budową obiektów sportowych i infrastruktury komunikacyjnej nie otrzymuje obiecanych rekompensat. Ponadto organizacja zwraca uwagę na to, że eksmitowane osoby, na ogół niezamożne, są zmuszane do osiedlania się daleko od centrum, co prowadzi do pogarszania się ich sytuacji materialnej w związku z kosztownymi dojazdami.

Władze Pekinu nie zgadzają się z szacunkami COHRE. Według nich rocznie przesiedla się tylko 40 tys. osób, a w związku z budową aren sportowych eksmitowano 2 tys. mieszkańców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane