Duże oszczędności to połowa sukcesu

opublikowano: 10-10-2017, 22:00

Aż w 14 instytucjach klient z zasobniejszym portfelem może liczyć na co najmniej 2 proc. odsetek na koncie oszczędnościowym. Ale — oczywiście — nic za darmo

Sprawdziliśmy, jaką stawkę mogą otrzymać osoby, które zgromadziły 100 tys. zł i które wybrały konto oszczędnościowe ze względu na swobodę dysponowania swoimi pieniędzmi. Na pierwszym miejscu zestawienia znajduje się oferta „Na nowe środki”, którą można znaleźć w Getin Banku.

Aby z niej skorzystać, należy posiadać lub założyć konto osobiste i ulokować nowe pieniądze dla banku. Podwyższona stawka obowiązuje przez 122 dni i obejmuje kapitał nie większy niż 200 tys. zł. Pozostała kwota oraz pieniądze, które nie zostały uznane za nowe, objęte są oprocentowaniem standardowym. Klient, który się zdecyduje na ten rachunek, otrzyma po miesiącu około 186 zł odsetek. Konto oszczędnościowe „Na nowe środki” to oferta promocyjna banku, z której można skorzystać do 15 listopada 2017 r.

Zysk o ponad 10 zł niższy odnotuje klient, który ulokuje kapitał na db Koncie Oszczędnościowym Plus, którego stawka to 2,55 proc. w skali roku.

Bank naliczy takie odsetki, jeśli otwierający rachunek przekaże nowe pieniądze lub jest nowym klientem. Podobnie jak u lidera, podwyższona stawka będzie obowiązywać przez 4 miesiące, niższa jest natomiast kwota maksymalna, do której ma ona zastosowanie — 100 tys. zł. Pierwszą trójkę zestawienia uzupełniają konta oszczędnościowe, które kuszą stawkami 2,50 proc. w skali roku. Jednym z nich jest propozycja Banku Millennium, z której skorzystać może każdy, kto posiada konto osobiste w banku i przekaże nowe pieniądze.

Oferta jest dostępna do 14 października, jednak moment przystąpienia do promocji nie wpływa na długość stosowania oprocentowania. Wszyscy, którzy zrealizują postawione w regulaminie kryteria, zostaną objęci wyższą stawką na okres 3 miesięcy. 2,50 proc. w skali roku dotyczy kwoty do 100 tys. zł.

Nest Bank Nest oszczędności 2,00 Oferta dla nowych klientów otwierających ROR, promocyjne oprocentowanie obowiązuje do końca miesiąca kalendarzowego, w którym otwarto rachunek, oraz przez następne 2 miesiące.

Kolejną instytucją, która ma propozycję na taki procent, jest Alior Bank.

W jego przypadku konto osobiste nie jest wymagane, ale warunkiem podstawowym jest ulokowanie pieniędzy uznanych przez bank za nowe. Korzystniejsza stawka obejmuje kwotę do 100 tys. zł i obowiązuje przez 4 miesiące. Ofertę wyróżnia częstotliwość kapitalizacji. Naliczane przez bank odsetki zostaną dopisane do rachunku dopiero po okresie stosowania promocyjnej stawki, czyli po czterech miesiącach.

Oczko niżej uplasowało się Konto Zośka od Idea Banku, na którym stawka wynosi 2,25 proc. w skali roku.

Część klientów stawia konto oszczędnościowe nad lokatę terminową ze względu na możliwość dokonywania wypłat oraz wpłat bez ryzyka utraty odsetek.

Warunkiem koniecznym jest posiadanie konta osobistego, z którego klient będzie przelewał na konto oszczędnościowe pieniądze stanowiące równowartość 10 proc. salda odnotowanego na rachunku oszczędnościowym w poprzednim miesiącu. W miesiącu uruchomienia rachunku stawka promocyjna stosowana jest automatycznie. Niewiele mniej oferuje rachunek z ostatniego miejsca w czołowej piątce, czyli Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku na 2,23 proc. w skali roku. Konto nie posiada dodatkowych warunków, jednak uwagę należy zwrócić na koszt jego prowadzenia, który wynosi 30 zł miesięcznie. Opłaty można uniknąć, jeśli z konta nie wypłaci się w danym miesiącu pieniędzy.

Część klientów stawia konto oszczędnościowe nad lokatę terminową ze względu na możliwość dokonywania wypłat oraz wpłat bez ryzyka utraty odsetek. Rachunek lokacyjny może być obecnie lepszym wyborem od depozytu również z innego powodu. Posiadacz 100 tys. zł znajdzie znacznie więcej korzystnych ofert w przypadku pierwszego z nich. W październiku zaledwie dwa banki oferowały dla tego wkładu stawkę nie mniejszą niż 2 proc. w skali roku na lokacie miesięcznej. W przypadku kont oszczędnościowych propozycji z takim oprocentowaniem jest znacznie więcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Duże oszczędności to połowa sukcesu