Duże spadki zagościły na giełdach europejskich

ASZ
opublikowano: 18-07-2007, 12:13

Wczorajszy czwarty kolejny rekord Dow Jones'a na Wall Street nie zrobił wrażenia na inwestorach obracających akcjami na rynkach Starego Kontynentu. W południe indeks niemieckiej giełdy DAX traci na  wartości 1,7 proc., francuski CAC40 spada o 1,1 proc., a w Londynie TF SE 100 idzie w dół w tempie około 0,9 proc.

Pierwsza połowa dnia przynosi kontynuację korekty zapoczątkowanej na wtorkowej sesji. Spadkom przewodzą spółki sektora finansowego i nowych technologii. W przypadku tych pierwszych pogłębiły się obawy o wyniki kolejnych kwartałów. Wpłyną na to z pewnością niekorzystne inwestycje w obligacje emitowane pod kredyty hipoteczne.

Na razie wiadomo, że straty poniosą inwestorzy dwóch funduszy hedgingowych Bear Stearns'a, które inwestowały na ryzykownym rynku pożyczek hipotecznych w USA. Przedstawiciele banku inwestycyjnego poinformowali, że inwestorzy otrzymają minimalny zwrot kapitału, jeśli w ogóle będzie co wypłacić.

Graczy trapi pytanie czy Bear Sterns to jedyna instytucja, której fundusze poniosą straty czy też czekają ich kolejne tego typu zaskoczenia. Na wszelki wypadek wycofują część kapitałów z inwestycji w akcje banków i ubezpieczycieli, na czym cierpią notowania m.in. UBS, Allianza czy ING.

Jeśli chodzi o spółki technologiczne - takie jak np. Infineon, ASML czy STMicroelectronics - to na ich notowaniach cieniem położyły się rozczarowujące wyniki Intela i Yahoo! Rosnąca konkurencja ze strony AMD doprowadziła do spadku marży Intela. Z kolei spółka prowadząca najczęściej oglądaną przez Amerykanów stronę www zanotowała spadek zysku netto o 2,3 proc. na skutek konkurencji Google.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ASZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Duże spadki zagościły na giełdach europejskich