Duże spółki są gotowe do nowej rachunkowości

Sebastian Gawłowski
23-06-2003, 00:00

Specjaliści alarmują, że spółki giełdowe nie są przygotowane do sporządzania sprawozdań finansowych według MSR. Nie dotyczy to jednak największych giełdowych firm.

Od 2005 roku spółki notowane na GPW będą sporządzać raporty według międzynarodowych standardów rachunkowości. Taki jest wymóg Unii Europejskiej (UE). Część giełdowych specjalistów, z Jackiem Sochą, przewodniczącym KPWiG na czele, ostrzega że emitenci nie dokładają starań, by na czas dostosować swoje sprawozdania do nowych wymogów. Ten problem nie dotyczy jednak największych spółek GPW. Część z nich raportuje według MSR od kilku lat.

Według badań przeprowadzonych przez firmę audytorską PricewaterhouseCoopers, blisko 40 proc. spółek notowanych na GPW zamierza najwcześniej w 2004 roku rozpocząć proces konwersji swoich sprawozdań na MSR. Wśród maruderów z pewnością nie znajdują się firmy zaliczane do indeksu WIG20. W grupie firm, które raportują w polskich i międzynarodowych standardach od kilku lat są PKN, TP SA, Agora, Netia i Prokom. BPH PBK zapewnia, że jest już przygotowany do MSR i robi to nawet miesięcznie na potrzeby swojego inwestora strategicznego — Banku Austria. Z kolei KGHM stosuje MSR w kwestii zdarzeń nie ujętych przez polskie standardy, jak np. rezerwy na kopalnie.

Co ciekawe, do wprowadzenia MSR nie przygotowuje się Dębica. Jak informuje Maria Mitręga, główna księgowa oponiarskiej spółki, na potrzeby amerykańskiego inwestora raporty są sporządzane w standardzie US GAAP.

— W tej sytuacji mamy czas na przygotowanie się do MSR do 2007 roku — dodaje główna księgowa Dębicy.

Niewiele spółek na GPW ma strategicznego partnera zza oceanu. Tymczasem wraz z wejściem Polski do UE przed firmami otworzą się nowe możliwości pozyskania kapitału. Zastosowanie jednolitych zasad rachunkowości w odniesieniu do polskich i zagranicznych spółek pozwoli porównać ich kondycję.

— Raporty przygotowywane według MSR są zrozumiałe dla zagranicznych instytucji. To szczególnie ważne dla firm szukających kapitału poza granicami Polski — zaznacza Agnieszka Lebiecka, kierownik ds. sprawozdawczości Netii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Duże spółki są gotowe do nowej rachunkowości