Duże spółki wyraźnie silniejsze o małych

Łukasz Bugaj, CFA, Analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
opublikowano: 26-04-2018, 17:25
aktualizacja: 26-04-2018, 17:26

Dzisiejsza sesja była diametralnie inna dla dwóch istotnych segmentów GPW.

Największe spółki poradziły sobie całkiem dobrze czerpiąc inspirację z lepszych nastrojów globalnych. Z drugiej jednak strony bardzo słabo wypadły najmniejsze podmioty, a szczególnie kilka spółek, których akcje wręcz tąpnęły.

Po kilku słabszych sesjach dzisiaj przyszedł czas na odreagowanie, które w segmencie blue chipów wspierała też technika. Główny indeks zbliżył się bowiem do psychologicznego poziomu 2250 pkt., od którego oczekiwać można było odbicia. Do niego rzeczywiście doszło i nie przeszkadzały w tym publikowane wyniki spółek za I kw. Zostały one bardzo różnie przyjęte, choć co do zasady zbytnio nie odbiegały od oczekiwań zarówno w przypadku Orange, jak i PKN Orlen. W trakcie sesji szacunkowe rezultaty podał jeszcze Tauron i tutaj reakcja była już jednoznacznie pozytywna, gdyż same wyniki były solidne. Dodatkowym wsparciem była sytuacja międzynarodowa. Nastroje na świecie były bowiem dzisiaj niezłe. Wpływ na to miało kilka czynników. Po pierwsze, w trakcie sesji rentowność amerykańskich obligacji 10-cio letnich spadła poniżej psychologicznego poziomu 3%, który przez wielu uważany jest za dość istotny. Po drugie, w końcowej fazie sesji dość wyraźnie osłabiło się euro, co wsparło rynku Eurolandu. Co interesujące, głównym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po posiedzeniu EBC, ale w jej trakcie waluta wspólnotowa się umacniała. Szef frankfurckiej instytucji nie chciał bowiem wyciągać zbyt daleko idących wniosków z serii ostatnich słabszych danych i stwierdził, że wzrost strefy euro pozostanie solidny, a inflacja powróci do celu. Dopiero po rozpoczęciu sesji na Wall Street sytuacja na rynku walutowym się zmieniła i może mieć to dość istotne znaczenie w dłuższym terminie, gdyż kurs eurodolara opuszcza dołem dłużej trwająca konsolidację.

Zupełnie inaczej prezentowała się kondycja najmniejszych podmiotów, a nawet tych średnich. Niemała grupa spółek podaje bowiem słabe rezultaty lub obciążona jest problemami z potencjalnie negatywnym wpływem na przyszłe wyniki. Nie brakowało spółek, których akcje zniżkowały w tempie dwucyfrowym, a najsłabszą z nich był Elemental Holding, którego akcje potaniały aż o 35% w reakcji na opublikowane przed sesją bardzo słabe wyniki. W konsekwencji indeksy mWIG40 oraz sWIG80 na wartości straciły, a ten ostatni znalazł się na niższym poziomie w tym roku.                 
            
  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, Analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu