Duże spółki z USA mają się dobrze

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 26-10-2010, 00:00

Do ubiegłego piątku kwartalne raporty opublikowało 130 z 500 spółek wchodzących w skład indeksu SP 500. Odpowiadają one jednak za niemal połowę kapitalizacji całego indeksu. Wyciąganie pierwszych wniosków jest zatem uprawnione.

Ich wyniki zaskoczyły przede wszystkim pozytywnie. Wyższy od oczekiwań zysk na akcję był standardem w sektorze technologicznym (Apple, Intel, IBM, Google) i finansowym (JP Morgan, Citi, Wells Fargo). W branży bankowej mocnej przecenie ulegały akcje Bank of America, ale nie tyle z powodu raportu, ile obaw, że bank będzie musiał odkupić wyemitowane kilka lat temu papiery wartościowe oparte na kredytach hipotecznych. Spółki, które już opublikowały raporty, przebiły oczekiwania rynku aż o 14 proc. To dużo, mając na uwadze, że prognozy były wysokie.

Dziś wydaje się, że przyszły rok będzie rekordowy pod względem zyskowności amerykańskich spółek. Widać zatem, że sektor dużych przedsiębiorstw radzi sobie dużo lepiej niż cała gospodarka, gdzie do powrotu do sytuacji sprzed kryzysu (w zakresie produkcji, zatrudnienia itd.) brakuje jeszcze bardzo dużo. Właśnie niepewność co do sytuacji ekonomicznej powoduje, że główne amerykańskie indeksy są jeszcze o 20-25 proc. poniżej szczytów sprzed kryzysu. Jeśli ta niepewność zniknie, wyniki firm będą zachętą do kontynuacji hossy.

Dzięki dobrym wynikom udało się przezwyciężyć próbę przeceny na rynkach akcji w ubiegłym tygodniu i to mimo niespodzianki, jaką sprawiły chińskie władze, podnosząc stopy procentowe. Niedawno jednak miałem okazję pisać w "PB", że po pierwszej pozytywnej reakcji na początek sezonu w styczniu i kwietniu tego roku rozpoczęła się korekta. Także i tym razem takie ryzyko istnieje, zwłaszcza że indeks DJIA zbliża się do szczytów z kwietnia oraz… z początku 2000 roku.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy