Duzi gracze nie dadzą zrobić sobie krzywdy

Artur Szymański
opublikowano: 29-06-2004, 00:00

Zbliżający się koniec miesiąca, kwartału i zarazem półrocza sprawia, że duzi inwestorzy będą bronić obecnych poziomów indeksów. Większy spadek nie wchodzi w grę, bo osłabiłyby się wyniki funduszy, z których zarządzający będą rozliczani. Poniedziałkowa sesja była bardzo spokojna, wręcz nudna. WIG20 zakończył dzień 0,65-proc. wzrostem do poziomu 1727,64 pkt. Rynek wrócił więc do pułapu, na którym ostatnio był 7 maja. Do końca miesiąca jeszcze dwie sesje, podczas których sytuacja nie powinna się wiele zmienić. A na pewno nie na gorsze. Realizacji zysków można się spodziewać z początkiem lipca.

W poniedziałek duzi inwestorzy nie angażowali się specjalnie do gry. Wszystko układa się bowiem po ich myśli. Większą aktywność widać było na papierach Telekomunikacji Polskiej. Spółka poinformowała, że udało się jej sprzedać obligacje warte 300 mln EUR. Środki uzyskane z emisji papierów dłużnych zostaną wykorzystane do refinansowania zadłużenia grupy. Wzrostowi notowań o 1,3 proc. towarzyszyły 70-mln obroty, co stanowi 30 proc. całego poniedziałkowego obrotu. W porównaniu z piątkiem aktywność giełdowych graczy spadła o 15 proc. Dobry dzień miały spółki IT. TechWIG wzrósł o 1,2 proc. Zyskały wszystkie spółki tego sektora wchodzące w skład WIG20, najmocniej Computerland. Z pozostałych firm z branży dobrze radził sobie Optimus, który podrożał o 3,5 proc. Wzrost wzmocniła informacja o zwycięstwie partnera nowosądeckiej spółki w przetargu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu na komputeryzację szkół. Słabo natomiast wypadły banki. Wśród pięciu spółek, które wczoraj straciły na wartości, trzy to właśnie przedstawiciele sektora finansów — BRE Bank, BA CA i BZ WBK.

Najlepszy dzień mieli akcjonariusze Al-Prasu, którego kurs zyskał ponad 7 proc. Edmund Mzyk, główny udziałowiec zapowiedział, że spółka będzie sprzedawać walory Pagedu. Nabywcami części z nich będą fundusze inwestycyjne. Dwukrotnie mniejszy wzrost notowań miał Swarzędz po przedstawieniu optymistycznych prognoz finansowych na lata 2004-2006. Zostaną zrealizowane, o ile uda się przeprowadzić emisję nowych akcji, co zasili kasę spółki kwotą 16,5 mln zł. O prawie 3 proc. skoczyły notowania Stalproduktu po nominacji Piotra Janeczka, dotychczasowego wiceprezesa i dyrektora finansowego, na prezesa dystrybutora stali. Akcjonariusze Hydrotoru na wiadomość o uchwaleniu dywidendy z zysku za 2003 r. wysokości 40 groszy na akcję zareagowali niemal 1,5-proc. wzrostem notowań. Dzień ustalenia prawa do dywidendy to 30 lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane