Dużo emocji, ceny wysokie

Anna Borys
opublikowano: 30-11-2006, 00:00

Środa, mimo zakończenia posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP), nie zmieniała sytuacji na rynku. RPP zgodnie z oczekiwaniami inwestorów utrzymała polską stopę referencyjną na poziomie 4 proc. Komunikat po spotkaniu także miał ograniczony wpływ na decyzje graczy na rynku długu. Rada podkreśliła w nim, że choć polska gospodarka rozwija skrzydła, a płace rosną, nie owocuje to wzrostem presji inflacyjnej.

Brak nowych impulsów z kraju sprawia, że nasz rynek jest nadal pod wpływem ostatnich wydarzeń międzynarodowych. Najistotniejsze dla graczy pozostaje schłodzenie gospodarki amerykańskiej. Niższy wzrost PKB w USA, zdaniem inwestorów, zwiastuje liberalizację polityki monetarnej przez Fed. To z kolej sprawia, że gracze chętniej będą lokować kapitał na rynkach wschodzących.

Nie dziwi zatem, że o godzinie 16.15 rentowność dwuletnich papierów skarbowych wyniosła 4,63 proc., wobec 4,60 proc. dzień wcześniej, pięcioletnich spadła z 4,99 proc. do 4,89 proc., dziesięcioletnich zaś utrzymała się na wtorkowym poziomie, czyli 5,16 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane