Dużo możliwości w dobrej cenie

JAN BOSEK, menedżer produktu w firmie Vidis
opublikowano: 26-02-2014, 00:00

W salach konferencyjnych od lat królują tradycyjne urządzenia ułatwiające prezentacje i prowadzenie spotkań: projektory, tablice suchościeralne, flipcharty czy monitory. J

Jednocześnie udział w rynku zwiększają zaawansowane technologicznie rozwiązania: systemy do wideokonferencji, tablice interaktywne czy kopiujące. Ich atuty to prosta obsługa i coraz korzystniejsza relacja ceny do funkcjonalności. Idealny przykład — system do wideokonferencji AVer EVC130 PTZ Cam, który kosztuje niespełna 8,3 tys. zł netto, a zapewnia obraz w jakości Full HD, możliwość współdzielenia materiałów z rozmówcą, nagrywanie rozmowy na pamięci USB oraz wysokiej jakości kamerę z 16-krotnym zoomem optycznym.

Projektor w sali konferencyjnej to standard. Decydując się na konkretny model, warto poznać nie tylko koszty zakupu, ale także eksploatacji — np. z powodu z wymiany lampy i filtrów. Wolne od tych wydatków są projektory Casio, które wykorzystują najnowsze źródło światła — laserowo- -diodowe lampy hybrydowe Laser&LED. Urządzenie ma żywotność około 20 tys. godzin, źródło światła objęte jest aż pięcioletnią gwarancją, natomiast projektor trzyletnią. To ogromna różnica w porównaniu do lamp w tradycyjnych projektorach, które trzeba wymieniać co 3-5 tys. godzin. Wybierając projektor, dobrze też zwrócić uwagę na opcje połączenia i możliwość współpracy z tabletami i smartfonami. Tutaj ciekawą ofertę ma np. ViewSonic (modele PJD6345 oraz PJD6544W).

Na topie są monitory interaktywne, które poza wysoką rozdzielczością Full HD i dużą przekątną oferują funkcję interaktywną, która dla prezentacji i szkoleń oznacza nową jakość — na wyświetlany obraz można np. nanosić notatki. Przykładem jest monitor Avtek TouchScreen 65 o przekątnej 65”. To nie tylko narzędzie do prezentacji (dzięki funkcji interaktywnej), ale również monitor z wysokiej jakości obrazem, do którego w każdym momencie można podłączyć odtwarzacz BluRay czy system do wideokonferencji.

Na znaczeniu zyskują również systemy sterowania salą, które — w największym skrócie — pozwalają sterować urządzeniami w sali konferencyjnej. Wszystkie urządzenia i ich podstawowe funkcje są w zasięgu ręki — wystarczy wcisnąć przycisk na niewielki panelu ściennym lub urządzeniu mobilnym (smartfon, tablet), żeby włączyć projektor, opuścić ekran projekcyjny, zgasić światło i rozciągnąć zasłony w sali. Systemy sterowania mogą być bardzo zaawansowane i objąć swoim działaniem komplet urządzeń w sali konferencyjnej. Ale np. w ofercie marki Neets dostępne są proste w obsłudze systemy sterowania, które łączą prostą funkcjonalność (np. sterowanie tylko projektorem) i bardzo atrakcyjną cenę.

Przyszłość należy też do systemów rezerwacji sal, które eliminują problem „pustych przebiegów” i przerywania spotkań. W przypadku systemu Evoko rezerwacji można dokonać np. za pomocą kalendarza MS Outlook, a informacja o tym, czy pomieszczenie jest wolne, wyświetla się na efektownym panelu ściennym montowanym bezpośrednio przy sali konferencyjnej. W ten sposób każdy widzi, czy sala jest zajęta, a jeśli tak, to do której godziny. Panel pozwala również na raportowanie usterek urządzeń znajdujących się w sali konferencyjnej. W kilka sekund administrator otrzyma e-mail z informacją o uszkodzonym sprzęcie.

JAN BOSEK,

menedżer produktu w firmie Vidis

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAN BOSEK, menedżer produktu w firmie Vidis

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu