Duży popyt na obligacje o zmiennym kuponie

opublikowano: 14-02-2007, 13:46

Duży popyt na środowej aukcji obligacji serii WZ0118 o zmiennym oprocentowaniu to efekt przede wszystkim ich dostosowania do rynku. Obligacje o stałym kuponie, zdaniem analityków, w dobie oczekiwań na ewentualne podwyżki stóp procentowych mogą okazać się mnie atrakcyjne.

Duży popyt na środowej aukcji obligacji serii WZ0118 o zmiennym oprocentowaniu to efekt przede wszystkim ich dostosowania do rynku. Obligacje o stałym kuponie, zdaniem analityków, w dobie oczekiwań na ewentualne podwyżki stóp procentowych mogą okazać się mnie atrakcyjne.

"Wszystkim odpowiada taka struktura instrumentu. Okres oczekiwania na podwyżki stóp procentowych nie jest dobry dla obligacji o stałym kuponie" - powiedział Marcin Bilbin z Banku Pekso SA.

Jego zdaniem, obecna oferta obligacji Ministerstwa Finansów jest niedostosowana do potrzeb rynku.

"Bardzo mało jest aukcji obligacji o zmiennym kuponie" - powiedział Bilbin.

W środę obligacje o stałym kuponie nieznacznie umocniły się na długim końcu krzywej rentowności.

"Wyraźnie widać strategię ‘wypłaszczania krzywej'. Ale tak naprawdę rynek oczekuje na czwartkowe dane o inflacji konsumenckiej" - powiedział Bilbin.

W środę ok. godziny 13:15 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,46%, pięcioletnich - 4,90%, a dziesięcioletnich - 5,16%.

Ministerstwo Finansów sprzedało w środę wszystkie obligacje o zmiennym oprocentowaniu serii WZ0118 za 2 mld zł, oferowane na przetargu po raz pierwszy. Popyt inwestorów wyniósł 16,63 mld zł. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane