Duży potencjał polskich firm

MARIUSZ PAWLAK, partner w Lorek Pawlak Family Office
opublikowano: 07-06-2017, 22:00

Polskie firmy są z pewnością bardzo atrakcyjnymi celami inwestycyjnymi dla globalnych funduszy private equity.

Ostatnie dane z gospodarki dotyczące produkcji przemysłowej czy konsumpcji jedynie potwierdzają, że jesteśmy nadal bardzo perspektywicznym rynkiem. Dodatkowo zarówno agencje ratingowe, jak i międzynarodowe instytucje finansowe podwyższają prognozy wzrostu naszego PKB, który w ostatnim kwartale mógł osiągnąć blisko 4 proc. wzrostu rok do roku. Już od dłuższego czasu fundusze cierpią raczej z powodu nadmiaru pieniędzy na inwestycje niż dostępności potencjalnych celów do przejęcia. Przyczyną tego jest nie tylko konkurencja pomiędzy samymi inwestorami, ale również to, że także polscy przedsiębiorcy chcą samodzielnie przejmować swoich konkurentów lub kooperantów.

Najatrakcyjniejsze obecnie branże to te związane z handlem detalicznym, dystrybucją i nowymi technologiami. Aktywnie działają producenci, którzy na przestrzeni ostatnich 20 lat ugruntowali pozycję rynkową w swoich branżach. W polskich firmach nadal drzemie ogromny potencjał wzrostu, wystarczy spojrzeć na rynek giełdowy, gdzie wyceny spółek wzrosły o ponad 30 proc. przez ostatnie pół roku. Jest to spowodowane tym, że przez dłuższy czas inwestorzy zagraniczni unikali inwestycji w tej części Europy i wyceny spółek, pomimo bardzo dobrych danych gospodarczych, były znacząco niedoszacowane.

To właśnie inwestorzy zagraniczni są głównymi dostarczycielami kapitału dla funduszy PE/VC inwestujących w Polsce. Dlatego też można się spodziewać, że zarówno w tym roku, jak i kolejnych latach fundusze będą zwiększały swoją aktywność inwestycyjną, czemu będą towarzyszyły coraz wyższe wyceny przejmowanych firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARIUSZ PAWLAK, partner w Lorek Pawlak Family Office

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu