Duży potencjał zaburzeń potencji

  • Alina Treptow
opublikowano: 24-10-2016, 22:00

Polpharma idzie ścieżką Adamedu — jej lek na potencję będzie dostępny bez recepty. Na szali jest rynek wart 96 mln zł.

W październiku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dał zielone światło firmie farmaceutycznej Polpharma na zmianę kategorii leku na potencję Maxigra Go z Rx na OTC, co oznacza, że będzie on dostępny bez recepty. Polpharma nie odpowiedziała na nasze pytanie dotyczące planowanych zwyżek sprzedaży. Niewątpliwie jednak jej debiut w segmencie OTC nie jest na rękę innej polskiej firmie — Adamedowi, który przeszedł tzw. switch z Rx na OTC swojego leku na potencję w połowie bieżącego roku.

Według ekspertów, nie powinna zmaleć sprzedaż leków na potencję na receptę (Rx). Jarosław Frąckowiak, prezes firmy badawczej PharmaExpert, zwraca uwagę, że nie doszło do tego, gdy kategorię dostępności dla swojego leku zmieniał Adamed. — Z ostatnich, wrześniowych, danych wynika, że sprzedaż leków na potencję dostępnych na receptę nie tylko utrzymała się na tym samym poziomie, ale też nieznacznie urosła — wynosi obecnie 3,4 mln zł w skali miesiąca. Natomiast sprzedaż leków na potencję bez recepty wynosi obecnie 2,5 mln zł miesięcznie. Oznacza to, że ci, którzy zażywali leki na potencję pod kontrolą lekarza, nadal to robią, a dostępność leku bez recepty spowodowała, że sięgnęła po niego nowa grupa pacjentów — informuje Jarosław Frąckowiak.

Cały rynek, uwzględniający również suplementy diety na potencję, jest wart jeszcze więcej. Według danych firmy badawczej IMS Health, w zeszłym roku 95,6 mln zł, co oznacza spadek wartościowy o 1 proc. Ilościowo sprzedaż zwiększyła się o 14 proc. Jacek Czarnocki, dyrektor działu OTC w IMS Health, zwrócił uwagę, że spada udział suplementów diety na rzecz leków (na receptę i bez recepty). Polpharma ma przetarty szlak przez Adamed, który musiał zmagać się z dużą krytyką, również środowiska lekarskiego. Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej wskazywało, że dostępność tego typu leków bez recepty oddali pójście mężczyzn do lekarza, przez co opóźni się diagnoza chorób, w przypadku których spadek potencji jest jednym z objawów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Duży potencjał zaburzeń potencji