Duży wzrost BUX-a może pomóc indeksom na GPW

(Artur Szymański)
20-07-2005, 09:35

Indeksy warszawskiej giełdy powinny rozpocząć środową sesję od wzrostu, o ile do startu notowań na GPW utrzyma się wysoki wzrost budapeszteńskiego BUX-a.

Indeksy warszawskiej giełdy powinny rozpocząć środową sesję od wzrostu, o ile do startu notowań na GPW utrzyma się wysoki wzrost budapeszteńskiego BUX-a.

Świetny początek sesji w Budapeszcie. BUX już po kilku minutach zyskuje prawie 1 proc. Tymczasem indeksy giełd zachodnioeuropejskich rozpoczęły dzień na niedużych minusach, chociaż wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła wzrosty cen akcji większości spółek.

Kilkanaście ostatnich dni utwierdza w przekonaniu, że gracze na GPW nie przywiązują większej wagi do tego jak zachowują się rynki zachodnie. Większego wpływu na indeksy GPW nie ma ostatnio też złoty. Obecnie najpewniejszym drogowskazem jest rozwój wydarzeń na giełdzie węgierskiej.

Dlatego też poranny wzrost BUX-a może napawać optymizmem przed rozpoczęciem handlu w Warszawie. Tym bardziej, że tuż przed zakończeniem wczorajszych notowań na GPW inwestorzy dostali kolejny argument uzasadniający dotychczasowe, a być może, także przyszłe wzrosty indeksów.

Udanej końcówce wtorkowej sesji sprzyjały dane o czerwcowej produkcji przemysłowej. Wzrosła ona o 6,8 proc. podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu rzędu 4,8 proc. Kondycja gospodarki poprawia się, co jest kolejnym czynnikiem skłaniającym do postawienia tezy, że giełdowe byki mają większą szansę przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Cieszy wzrost obrotów towarzyszących wczorajszej zwyżce indeksów zwłaszcza jeśli porównać je z poniedziałkowym spadkiem aktywności przy spadających cenach akcji. Wtorkowa wartość handlu na akcjach największych spółek była o 70 proc. większa niż poprzedniego dnia.

Byki trzymają rękę na pulsie korekty. Mają jednak przed sobą wyzwanie nie lada – pokonanie szczytu 2131 pkt na WIG20 z końca lutego. Wymagać to będzie zebrania dużych kapitałów. Sondowanie bariery w czwartek, piątek i poniedziałek potwierdziło jej moc. Z tego względu można się spodziewać, że konsolidacja jeszcze trochę potrwa. No, chyba że byki są silniejsze niż sądzę. AS

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Duży wzrost BUX-a może pomóc indeksom na GPW