Czytasz dzięki

Dwa dodatkowe lata dla Wielkiej Brytanii na zbicie deficytu

PAP
opublikowano: 19-06-2015, 16:58

Ministrowie finansów państw UE zdecydowali w piątek w Luksemburgu, że Wielka Brytania, która nie dotrzymała terminu na zbicie deficytu poniżej 3 proc. PKB, dostanie dwa dodatkowe lata na korektę.

W komunikacie po posiedzeniu ministrów podkreślono, że działania pojęte przez Wielką Brytanię w odpowiedzi na rekomendacje z grudnia 2009 r. okazały się niewystarczające. Dlatego zdecydowano się wydać nowe zalecenia na podstawie procedury nadmiernego deficytu.

Ministrowie finansów państw UE przedłużyli końcowy termin na zbicie deficytu poniżej 3 proc. PKB do roku finansowego 2016-2017 (rok finansowy w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się 1 kwietnia).

Rada podkreśliła, że mimo programu konsolidacji finansów publicznych wdrożonego w 2010 r. deficyt nie został odpowiednio obniżony. W roku finansowym 2011-2012 nominalny deficyt wyniósł 7,7 proc. PKB, rok później było to 7,6 proc., w roku 2013-14 5,9 proc., a w roku 2014-15 - 5,2 proc. PKB.

Od roku finansowego 2009-10 dług publiczny Wielkiej Brytanii cały czas przekraczał 60 proc. PKB, czyli również był powyżej limitów wyznaczonych przez prawo unijne.

Ministrowie finansów państw UE uznali, że wymaganie od Wielkiej Brytanii, by dokonała korekty w jednym roku, byłoby zbyt rygorystyczne i mogłoby mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Dlatego Rada UE opowiedziała się za łagodniejszą ścieżką obniżania deficytu, aby w roku finansowym 2015-16 wynosił on 4,1 proc., a w kolejnym spadł do poziomu 2,7 proc. PKB. Termin na podjęcie konkretnych działań, które mają prowadzić do tego celu, został ustalony przez ministrów na 15 października br.

Wielka Brytania jest objęta procedurą nadmiernego deficytu od 2008 r. Początkowo miała z niej wyjść w roku finansowym 2009-10, jednak z powodu spowolnienia gospodarczego wywołanego kryzysem oraz dodatkowych środków przeznaczonych na stymulowanie gospodarki sytuacja budżetowa pogorszyła się zamiast poprawić.

W 2009 r. Rada przedłużyła Wielkiej Brytanii termin na zbicie deficytu o pięć lat.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane