Dwa dodatkowe lata na projekty

DZ
opublikowano: 13-01-2019, 22:00

Instytucje będą miały więcej czasu na organizację konkursów z grantami, a firmy — na zawieranie umów o dofinansowanie.

Władze Brukseli planują przedłużyć do 2022 r. termin obowiązywania zasad pomocy publicznej ustanowionych na lata 2014-20. Zmiana obejmie unijne rozporządzenia o wspomnianej pomocy — GBER (nr 651/2014), a także dotyczące pomocy de minimis (nr 1407/2013).

— To oznacza, że instytucje otrzymają dwa dodatkowe lata na organizację konkursów dotacyjnych, a wnioskodawcy — na zawieranie umów o dofinansowanie. Dzięki proponowanym przez Komisję Europejską (KE) zmianom fundusze unijne przyznane Polsce do 2020 r. zostaną lepiej rozdzielone — uważa Szymon Żółciński, partner w Crido.

Wyniki ubiegłorocznego raportu Crido na temat wsparcia projektów B+R w latach 2015-17 nie są zbyt optymistyczne. Do końca 2017 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozdzieliło między nowatorskie firmy zaledwie połowę dostępnej puli z programów sektorowych i „szybkiej ścieżki”. Do podziału między wnioskodawców jest jeszcze 4,5 mld zł.

— Wydłużenie terminu obowiązywania podstaw prawnych dotyczących udzielania pomocy publicznej ułatwi KE ich ocenę. Od jej wyników będzie zależeć ewentualna aktualizacja wspomnianych regulacji w przyszłości — wyjaśnia Łukasz Kościjańczuk, starszy menedżer w Crido.

Zwraca uwagę, że podobne działania władze KE podjęły w poprzedniej siedmiolatce.

— Wcześniejsze rozporządzenie GBER obowiązywało o sześć miesięcy dłużej, czyli do końca czerwca 2014 r. Dzięki temu instytucje mogły zorganizować kilka dodatkowych konkursów dla firm. W efekcie pieniądze z poprzedniej perspektywy zostały lepiej wykorzystane — przekonuje starszy menedżer w Crido.

W tym roku tempo konkursów dla firm nie zwolni. Paleta dotacji jest szeroka, dominuje wsparcie na innowacje. W puli programu Inteligentny Rozwój jest ponad 6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy