Dwa europejskie banki oskarżone w USA o finansowanie terroryzmu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-01-2006, 20:44

Kilkadziesiąt ofiar palestyńskich zamachów terrorystycznych wniosło w USA pozwy do sądu przeciwko brytyjskiemu bankowi National Westminster Bank (NatWest) i francuskiemu Credit Lyonnais, oskarżając je o świadczenie usług palestyńskim organizacjom uznawanym za terrorystyczne.

Kilkadziesiąt ofiar palestyńskich zamachów terrorystycznych wniosło w USA pozwy do sądu przeciwko brytyjskiemu bankowi National Westminster Bank (NatWest) i francuskiemu Credit Lyonnais, oskarżając je o świadczenie usług palestyńskim organizacjom uznawanym za terrorystyczne.

    Zarzuty dotyczą realizowania operacji finansowych na zlecenie takich organizacji jak radykalny islamski Hamas - poinformowali w piątek adwokaci powodów.

    "Ameryka nie może pozwolić, aby banki działały w tym kraju, a jednocześnie świadczyły usługi finansowe organizacjom uznanym za terrorystyczne" - powiedział jeden z adwokatów, Gary Osen. Pierwszy pozew zbiorowy został złożony w czwartek w sądzie nowojorskim. Zarzuca się w nim bankowi NatWest, że prowadzi operacje finansowe na zlecenie Funduszu Rozwoju i Pomocy dla Palestyny  (Interpal), który dostarcza pomoc humanitarną na terytoria palestyńskie. W roku 2003 Stany Zjednoczone wpisały Interpal z siedzibą w Wielkiej Brytanii, na listę organizacji terrorystycznych.

    Pozew ten złożyły liczne ofiary amerykańskie i najbliżsi ofiar zamachów przeprowadzonych w ostatnich latach w Izraelu, do których przyznaje się Hamas - organizacja finansowana według nich przez Interpal.

     NatWest jest oskarżany o ułatwianie przelewu środków i obsługę internetowych transakcji pozwalających Interpalowi na zbiórkę pieniędzy on-line.  

     Pozew przeciwko Credit Lyonnais złożył w New Jersey Moses Strauss wraz z rodziną. Strauss - młody Amerykanin, podczas studiów w Izraelu został ranny w 2003 roku w Jerozolimie w zamachu, do którego przyznał się Hamas.

    Bank jest oskarżany o prowadzenie operacji finansowych na rzecz francuskiej organizacji - komitetu pomocy dla Palestyńczyków CBSP, uznanego za terrorystyczną w 2003 roku przez USA. Skarżący wskazują na powiązania CBSP z Hamasem.

    Jedna z osób skarżących NatWest, Sarri Singer, która w zamachu na autobus w Jerozolimie w czerwcu 2003 roku została ranna, uważa, że "żaden bank nie powinien transferować pieniędzy dla terrorystów, którzy okaleczają i mordują obywateli amerykańskich".

     NatWest odrzuca te oskarżenia jako "bezpodstawne", przypominając, że brytyjska komisja badająca w latach 1996 i 2003 sprawę domniemanych powiązań organizacji charytatywnych z Hamasem nie znalazła żadnych dowodów przeciwko Interpalowi.

  Credit Lyonnais natomiast podkreśla, że w 2003 roku zerwał "wszelkie stosunki" z CBSP jeszcze przed umieszczeniem tej organizacji przez USA na czarnej liście terroryzmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane