Dwa lata w zawieszeniu dla menedżera Volkswagena Petera Hartza

opublikowano: 25-01-2007, 16:57

Były członek zarządu Volkswagen AG Peter Hartz został skazany za korupcję na dwa lata więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę 576 tys. euro.

Były członek zarządu największego niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen AG Peter Hartz został skazany za korupcję na dwa lata więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę w wysokości 576 tysięcy euro.

Sąd w Brunszwiku uznał w czwartek 65-letniego menedżera winnym działania na szkodę swej firmy oraz niezgodnego z prawem nagradzania członków rady zakładowej koncernu.

Hartz należał do czasu wykrycia afery w lecie 2005 roku do najbardziej wpływowych niemieckich przedsiębiorców. Był przyjacielem i doradcą byłego kanclerza Gerharda Schroedera i na jego polecenie opracował projekt reform rynku pracy.

Odpowiedzialny w koncernie za politykę kadrową menedżer przyznał się od razu do winy i współpracował z wymiarem sprawiedliwości, co miało wpływ na złagodzenie kary. Sąd, prokuratura i adwokaci oskarżonego zawarły w tej sprawie porozumienie.

Jak wykazało śledztwo, Hartz przekazywał w latach 1994-2004 szefowi rady zakładowej Klausowi Volkertowi fundusze, z których finansowane były atrakcyjne podróże, drogie prezenty oraz usługi prostytutek. I tak brazylijska kochanka Volkerta Adriana Barros zainkasowała w latach 2000-2004 dzięki fikcyjnej umowie z Volkswagenem ponad 400 tysięcy euro.

Hartz wyjaśnił podczas procesu, że traktował szefa rady zakładowej w sposób uprzywilejowany ze względu na jego wpływy w koncernie, szczególnie dobre kontakty z załogą. Podkreślił, że dziś żałuje swego postępowania i bierze na siebie karną odpowiedzialność za błędy. "Brak było jakiejkolwiek kontroli" - mówił adwokat oskarżonego Mueller, podkreślając, że jego klient nie brał pieniędzy dla siebie.

Hartz pracował w Volkswagenie od 1993 roku. Był autorem niekonwencjonalnych pomysłów, m.in czterodniowego dnia pracy. Na polecenie Schroedera opracował projekt radykalnych reform rynku pracy, wdrażanych następnie przez niemiecki rząd w latach 2001- 2004. Cztery kolejne pakiety ustaw nazwane zostały od jego nazwiska Hartz I - IV. Dla wielu bezrobotnych, którym wskutek reform zmniejszono zasiłki, Hartz stał się symbolem wyzysku.

Wyrok na Hartza zapoczątkował proces wyjaśniania korupcyjnych powiązań w koncernie Volkswagen. W skandal zamieszanych jest dalszych 14 osób. Ich procesy wkrótce się rozpoczną.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane