Dwa lata życia za pół miliarda inwestycji

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Mielecka strefa chce przedłużyć życie o dwa lata. I przygotowuje się na wejście nowych inwestorów.

Najstarsza w Polsce specjalna strefa ekonomiczna (SSE), która pierwsza powinna przestać funkcjonować, ma problem. Inwestorzy z Mieleckiej SSE Euro-Park Mielec martwią się, że nie zdążą odebrać pomocy publicznej polegającej na zwolnieniach podatkowych. Zanosi się więc na zmianę.

— Wnioskujemy o wydłużenie okresu funkcjonowania o dwa lata do 2017 r. Chodzi o to, byśmy mogli konkurować z innymi strefami utworzonymi później — podkreśla Mariusz Błędowski, dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu nadzorującego Euro-Park Mielec.

Ministerstwo Gospodarki zadeklarowało kilka miesięcy temu, że zamierza wystąpić do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie działania wszystkich stref w Polsce. W grę wchodzi rok 2022 lub nawet 2025.

— Ale my już potrzebujemy zmiany, bo rozmawiamy z inwestorami — wyjaśnia Mariusz Błędowski.

Bez nazw

To nie wszystkie zmiany planowane w Mieleckiej SSE. Jej teren powiększy się wkrótce niemal o 80 ha. Firmy, które zainwestują na włączonych obszarach 544 mln zł, mają stworzyć 2,3 tys. miejsc pracy, a ich poddostawcy — kolejny 1 tys. O dwóch inwestorach niewiele wiadomo. Strefa walczy m.in. o kolejną inwestycję lotniczą. Zagraniczny koncern planuje budowę zakładu od podstaw na 12 ha: w pierwszym etapie ma powstać hala o powierzchni 8 tys. mkw. z możliwością rozbudowy.

— To spółka giełdowa, która oprócz Polski rozważa inwestycję w innym kraju — tylko tyle ujawnia Mariusz Błędowski.

Kolejny tajemniczy inwestor to „światowy lider w produkcji wyposażenia i elementów wnętrz samochodowych”.

— To firma spoza Europy. Planuje dwa projekty. Jeden za 44 mln EUR jest bardziej zaawansowany, ale prowadzimy rozmowy również o drugim. Firma rozważa lokalizację inwestycji także na Słowacji — ujawnia dyrektor Euro-Park Mielec.

Gminy w akcji

Największe inwestycje — 210 mln zł — zarząd strefy przewiduje w gminie Leżajsk.

— Gmina zajmie się uzbrojeniem terenów i budową obiektów kubaturowych pod wynajem. Przygotowania zajmą około roku — przewiduje Mariusz Błędowski.

Przygotowane zostaną także tereny w gminach Głogów Małopolski, Leżajsk i Mielec. W mieleckiej strefie zainwestują też Kwarcsystem, EURO-EKO, EKO-TECH i Fabryka Maszyn Lubaczów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu