Dwa mocne ciosy znokautowały Elstar

Kamil Zatoński
07-09-2010, 00:00

Kurs producenta oleju rzepakowego i estrów spadł do najniżej od czternastu miesięcy

Elstar Oils był czerwoną latarnią wczorajszej sesji na GPW. Notowania spadały nawet o 6,5 proc. po tym, jak okazało się, że firma nie znalazła się w grupie dostawców estrów dla PKN Orlen. To nie pierwsza gorzka pigułka, jaką w ostatnim czasie musieli przełknąć akcjonariusze elbląskiej firmy. Kilka dni temu przedstawiła ona bardzo słabe rezultaty z pierwszego półrocza. Wzrost przychodów był symboliczny. Aż o 97 proc. spadł za to zysk operacyjny. Pojawiła się też strata netto.

Gorsze wyniki firma tłumaczy niesprzyjającym otoczeniem rynkowym, którego konsekwencją był spadek marż. Wzrost cen rzepaku, jaki nastąpił od początku tego roku, nie przełożył się proporcjonalnie na wzrost cen oleju rzepakowego. Ponadto mroźna zima i problemy firm paliwowych z mieszaniem estrów z paliwami doprowadziły do nadpodaży oleju rzepakowego, co dodatkowo obniżyło marże w segmencie spożywczym. W pierwszym kwartale marża ta była ujemna. W sumie marża brutto ze sprzedaży spółki spadła o połowę, do 4,2 proc. Przy porównywalnych przychodach z tymi sprzed roku z trudem pokryte zostały rosnące koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu. Stąd symboliczny wynik operacyjny — zaledwie 690 tys. zł, wobec ponad 24 mln zł zysku przed rokiem. Rentowność EBITDA wyniosła 2 proc., wobec 8,2 proc. przed rokiem.

Analitycy KBC Securities natychmiast zareagowali na kiepskie wyniki spółki i w raporcie z 30 sierpnia obniżyli rekomendację z "trzymaj" do "sprzedaj", a cenę docelową o 35 proc., do 5,66 zł. Prognozę zysków na ten rok ścięto o 78 proc., do 5,8 mln zł, a na 2011 r. o 50 proc., do 17,7 mln zł. Te szacunki nie uwzględniały jeszcze wspomnianej informacji o braku zamówień z PKN Orlen. Ich brak stawia duży znak zapytania przy prognozach zarządu dotyczących sprzedaży estrów w tym i przyszłym roku (odpowiednio — 70 i 80 tys. ton, to 70-80 proc. mocy produkcyjnych zakładu w Malborku). Zwłaszcza, że otoczenie też nie sprzyja.

"Sytuacja na rynku biodiesla w Europie pozostaje niestabilna. Ceny estrów znajdują się pod silną presją podaży, korekt regulacji prawnych i istniejącej znacznej nadwyżki mocy produkcyjnych w Europie Zachodniej" — napisał Stanisław Rosnowski, prezes Elstar Oils, w liście do akcjonariuszy.

Spółka podkreśla, że marże w segmencie spożywczym w ostatnim czasie wzrosły, ale z drugiej strony zbiory rzepaku w tym roku są kiepskie. Może to oznaczać wzrost cen kluczowego surowca i ryzyko powtórki problemów z pierwszych sześciu miesięcy tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dwa mocne ciosy znokautowały Elstar