Dwa oblicza ostatniej sesji trzeciego kwartału

Konrad Sobiecki
opublikowano: 01-10-2009, 00:00

Warszawski parkiet lubi się ostatnio wyróżniać. Tak było również i wczoraj. Po spokojnym starcie WIG20 szybko wybił się na 1-procentowy plus. Biorąc pod uwagę późniejszy wysyp istotnych danych makroekonomicznych, był to śmiały ruch optymistów. W południe WIG20 był już w gronie liderów wzrostów na Starym Kontynencie. Optymizm jednak wyparował. Godzinę przed końcem inwestorzy poznali wrześniowy indeks Chicago PMI (obrazuje aktywność sektora wytwórczego). Wskaźnik ten niespodziewanie spadł do 46,1 pkt (oczekiwano wzrostu z 50 do 52 pkt). To zdołowało światowe indeksy, w tym na GPW. Siłę sprzedających potwierdziły wysokie obroty — na GPW wyniosły one 1,9 mld zł.

Ostatnia sesja września i jednocześnie kwartału zakończyła się 0,4-procentowym spadkiem WIG20. W skali całego miesiąca indeks spadł o 1 proc., ale w całym trzecim kwartale wzrósł aż o 17,7 proc. Dla porównania, brytyjski FTSE wzrósł we wrześniu o 3,4 proc., a w III kw. — 21 proc. Skąd ta słabość wobec Zachodu? Być może inwestorzy liczyli na szybszą poprawę w polskiej gospodarce. Ponadto zagranicznych inwestorów odstraszyć mogła przyszłoroczna dziura budżetowa w Polsce planowana przez rząd.

Wśród największych spółek drożały akcje KGHM. Przyczynił się do tego wzrost cen czerwonego kruszcu o ponad 2 proc. Surowiec drożał po publikacji raportów przemysłowych z Japonii i Chin, które sygnalizują rosnące zapotrzebowanie na metal do produkcji rur i przewodów. WIG20 wspierały również akcje PKO BP, od których po czwartkowej sesji zostanie odcięte prawo poboru. Na państwowy bank przypadła też największa część obrotów (409 mln zł). Z sektora finansowego zarobić dał też Pekao i BZ WBK. Dzięki temu WIG-Banki był najmocniej rosnącym subindeksem na parkiecie. Na drugim biegunie znalazł się PKN Orlen. Dzień wcześniej akcje paliwowego giganta przebiły mocny opór na 31,7 zł, ale okazało się to mylącym sygnałem.

Spadały indeksy mniejszych spółek. Akcje Echo Investment ze stajni Michała Sołowowa traciły na wartości już piątą sesję z rzędu. Akcjonariuszom nie spodobała się najwyraźniej obniżka rekomendacji przez Deutsche Bank z "kupuj" do "trzymaj". Analitycy byli za to bardziej przychylni dla GTC. Według ekspertów akcje tego dewelopera warte są 30 zł i wciąż zalecają ich kupowanie.

Można było sporo zarobić na papierach Konsorcjum Stali. W spółce zwiększył udziały TFI Allianz Polska. Dużym zainteresowaniem cieszył się również Eurotel — przedstawiciel operatora sieci komórkowej Era. W środę ujawnił, że negocjuje przejęcie podmiotu prowadzącego sieć telefonii komórkowej. Szczegółów nie ujawniono.

Konrad Sobiecki

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane