Czytasz dzięki

Dwa oblicza przedświątecznych notowań

Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ
opublikowano: 22-12-2016, 19:16

Przez większą część sesji dzisiejsze notowania były dość spokojne z lekką dominacją podaży. Wpływ na to miały niekorzystne informacje odnośnie dodatkowego opodatkowania banków czy zniżki cen surowców. W ostatniej godzinie obraz sesji zmienił się jednak o 180 stopni, gdyż oddalony został scenariusz pełnej nacjonalizacji OFE.

Dzisiejszą sesję podzielić można na dwie części. Pierwsza stała pod znakiem spadków, które instruowane były całą serią niekorzystnych informacji. Banki posiadające kredyty walutowe znalazły się pod presją, gdyż pojawiła się informacja, że Komitet Stabilności Finansowej rozważa możliwość podwyższenia podatku bankowego od aktywów w walutach obcych, by zachęcić banki do ich przewalutowania. Rozwiązanie uzyskało poparcie szefów NBP oraz KNF, ale nie wiadomo co o nim sądzi wicepremier Mateusz Morawiecki. Inwestorzy nie mogli być również zadowoleni z doniesień jakoby Komisja Europejska szukała poparcia unijnych rządów dla uruchomienia sankcji wobec Polski za blokowanie Trybunału Konstytucyjnego. Mowa jest o „opcji nuklearnej” w postaci powstrzymania unijnych funduszy, co byłoby scenariuszem bardzo negatywnym. Nakładały się na to poranne spadki cen surowców i w konsekwencji presja podażowa na spółki je wydobywające bądź przetwarzające. W tym środowisku kolor czerwony nie mógł dziwić, choć przez większość dnia spadki nie były znaczne, a zmienność również pozostawała niewielka i raczej już świąteczna. 

Wszystko zmieniło się po godzinie 16:00, kiedy ukazała się informacja, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął rekomendację przekazania 25 proc. środków zgromadzonych w OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej oraz pozostałych 75 proc. do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE. Jest to spójne z koncepcją przebudowania modelu funkcjonowania OFE, jaką w lipcu bieżącego roku zaprezentował wicepremier Mateusz Morawiecki i oddala wizję pełnej nacjonalizacji OFE w myśl rekomendacji ZUS’u, której materializacji obawiali się inwestorzy. Na reakcję nie trzeba było długo czekać, gdyż spadki szybko zamienione zostały na wzrosty, które na zamknięciu sięgnęły aż 0,8%. Tak silnej pozytywnej reakcji nie doświadczyły małe i średnie spółki, ale informacja jest pozytywna dla całego rynku i uważana może być za miły świąteczny prezent dla wszystkich inwestorów.       

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ

Polecane